Vazhdon gjykimi për dhunën në Kuvend më 27 prill - Bota Sot
Vazhdon gjykimi për dhunën në Kuvend më 27 prill

Maqedonia

Vazhdon gjykimi për dhunën në Kuvend më 27 prill

Më: 28 nëntor 2018 Në ora: 08:31
Gjykatën Penale

Në Gjykatën Penale në Shkup vazhdon gjykimi për ndodhitë në Kuvend më 27 prill vitin e kaluar.

Rasti ndodhet në procedurë dëshmuese dhe nxjerrjen e dëshmive të propozuara nga mbrojtja, 

Në seancën e kaluar, deputetët e akuzuar Ljuben Arnaudov, Sasho Vasillevski, Krsto Mukoski, Ljupo Dimovski dhe Johan Tarçullovska u tërhoqën nga dhënie e dëshmisë para gjykatës.

Procesi gjyqësor e udhëheq gjyqtarja Dobrilla Kacarska, ndërsa Vullma Ruskovska dhe Ivana Trajçevska përfaqësojnë Prokurorinë Publike.

Ndryshe, të akuzuar për ngjarjet në Kuvend janë 33 persona prej të cilëve 31 për veprën “rrezikim terrorist të rendit kushtetues” dhe dy të tjerë për veprën “nxitje”.

Mesin e të akuzuarve ka edhe deputetë, të punësuar në Ministrinë e Punëve të Brendshme, artistë maqedonas dhe të tjerë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...