Industria britanike e automjeteve paralajmëron katastrofë në rast të Brexitit pa marrëveshje - Bota Sot
Industria britanike e automjeteve paralajmëron katastrofë në rast të Brexitit pa marrëveshje

Evropë

Industria britanike e automjeteve paralajmëron katastrofë në rast të Brexitit pa marrëveshje

Më: 28 nëntor 2018 Në ora: 09:24
Foto

Një Brexit pa marrëveshje do të ishte një katastrofë për sektorin.

Industria britanike e automjeteve paralajmëroi se një Brexit pa marrëveshje do të ishte një katastrofë për sektorin, dy javë nga votimi vendimtar në Parlament për protokollin e negociuar midis Londrës dhe Brukselit.

‘’Të largohesh pa marrëveshje do të ishte një katastrofë, me fabrika që mbyllen dhe shkurtime të vendeve të punës’’, paralajmëroi Mike Hawes, drejtori i përgjithshëm i grupit të prodhuesve të automjeteve dhe furnizuesve SMMT, gjatë një fjalimi në një darkë të përvitshme.

Në mesin e lulëzimit prej fillimit të shekullit, industria britanike e automjeteve e cila punëson në mënyrë të drejtpërdrejtë ose indirekte rreth 850.000 persona në Britaninë e Madhe po e përjeton keq perspektivën e Brexit. Ajo i trembet barrierave të mundshme doganore apo rregullatore në kufijtë e Britanisë së Madhe me BE-në, një pengesë për një sektor që shpeshherë i transferon pjesët e këmbimit jashtë kufijve për t’i prodhuar më pas dhe për t’i bashkëngjitur ato tek automjetet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...