Ajeti shënon për fitoren e Baselit! Nuk mjafton goli i Bajramit

Nga: Kemajl Goca Më: 9 dhjetor 2018 Në ora: 18:16

Sulmuesi nga Kosova, Albian Ajeti, edhe një herë tregoi se është i jashtëzakonshëm! Ai ndihmoi Baselin për ta mposhtur me rezultat 2:0 Zurich-un, në ndeshjen derbi të javës së 17-të të elitës së futbollit zviceran. Në minutën e 19-të, Ajeti del në pozitë të volitshme dhe nga afërsia shënon për 1:0, kurse golin tjetër e ka realizuar Petretta (48’). Ajeti deri me tash ka shënuar 8 gola dhe ka tri me pak se lideri i listës Hoarau i Young Boys.

Ajeti u zëvendësua në minutën e 90+5, kurse për Zurich luajtën Benjamin Kololli, Hekuran Kryeziu e Mirlind Kryeziu, ky i fundit u zëvendësua në minutën e 46-të. Baseli ngjitet në vend të dytë me 27 pikë, ka tri më shumë se Zurich që renditet i katërti. Grasshoppers si vendas pësoi humbje me rezultat 3:2 nga Luzerni.

Futbollisti Nedim Bajrami shënoi nga rreth 20 metra në minutën e 11-të, por nuk mjaftoi të Grasshoppers të nxjerrë rezultat të favorshëm.

Për Grasshoppersin shënuan: Bajrami (11'), Ngoy (34') dhe për Luzernin Eleke (2' e 79'), Qirkoviq (18'). Arlind Ajeti, Nedim Bajrami dhe Bujar Lika luajtën titullarë, ky i fundit u zëvendësua në minutën e 82-të, kurse për Luzernin Idriz Voca u paraqit deri në minutën e 67-të dhe Shkëlqim Demhasaj futet në minutën e 41-të. Lugano luajti baras (2:2) me Sionin. Pajtim Kasami luajti standard dhe iu gëzua një pike me Sionin.