Shaqiri me Liverpoolin kualifikohen! Zvezda në nokaut!

Nga: Kemajl Goca Më: 11 dhjetor 2018 Në ora: 21:18
Pamje nga ndeshja Liverpol-Napoli

(E plotësuar) - Liverpooli siguroi biletën për në të tetën e finales së Champions League. Nënkampioni i Evropës, pjesë e të cilës është ylli nga Kosova, Xherdan Shaqiri, reprezentues i Zvicrës, shënuan fitore të vështirë me rezultat 1:0 në duel me ekipin italian Napoli. Xherdan Shaqiri qëndrojë në bankë, nuk luajti asnjë minutë, por iu gëzua këtij kualifikimit të madh në xhiron e fundit të fazës së grupeve, pra siguruan biletën për të tetën e finales së Champions League. Një ndeshje si finale në stadiumin në "Anfield", sepse Liverpoolit i duhej fitorja dhe Napolit vetëm një pikë që të shkojë më tutje, por skuadra angleze doli më e suksesshme dhe rrugëtoi në mesin e 16 skuadrave më të mira të Kontinentit të Vjetër. Në minutën e 34-të, Moohamed Salah shënoi gol e fitores së madhe dhe të kualifikimit të Liverpoolit. Liverpooli zuri vendin e dytë me 9 pikë sa ka edhe Napoli në pozitën e tretë, por "Redsat" në saje të goldallimit 9:7 shkojnë më tutje, ngase napolitanët e kanë 7:5, për faktin se rezultate e ndërsjella janë identike 1:0! Napoli kishte fituar si vendas 1:0 por humb si mysafirë me 1:0 dhe goldallimi e penalizon në renditjen e përgjithshme. Lajmi tjetër është se Zvezda mbetet në fund të renditjes me 4 pikë, nuk e siguroi biletën as për në Europa League, kurse PSG përfundoi i pari meë 13 pikë në grupin C.

Cërvena Zvezda e Beogradit pësoi nokaut nga PSG, duke humb me 4:1 në stadimin "Rajko Mitiq". Në minutën e 10-të, Edinson Cavani shënon për PSG-në,kurse Neymar shton epërsinë në 0:2 në minutën e 40-të. Në pjesën e dytë përkatësisht në minutën e 56-të, Gobeliq ngushton rezultatin në 1:2, por Marquinhos e Mbappe në minutën e 74-të përkatësisht në minutën e 90+2 thelluan fitoren me 1:4.  Barcelona barazoi 1:1 me Tottenhamin. Në minutën e 7-të, Ousmane Dembele shënon për Barcelonën. Tottenhami barazoi rezultatin 1:1 përmes Lucas në minutën e 84-të. Lionel Messi qëndrojë në bankë dhe në minutën e 63-të futet në lojë. Ndeshje interesante  është zhvilluar mes Interit dhe PSV-së, e cila përfundoi me rezultat 1:1. Skuadra holandeze PSV kalon në epërsi me 1:0 me golin e Hirving Lozano pikërisht në minutën e 13-të. Mauro Icardi në minutën e 73-të barazoi rezultatin 1:1. Interi çuditi të gjithë dhe eliminohet nga garat e Champions League, pasi që përfundoi në vend të tretë me 8 pikë sa ka edhe Tottenhami në pozitën e dytë.

Dortmundi korri fitore si mysafirë me rezultat 2:0 në përballje me Monacon. Golat i shënuan: Guerreiro (15' e 88'. Në të tetën e finales janë kualifikuar: Dortmundi, Atletico Madridi, Barcelona, Tottenham, PSG, Liverpool, Porto, Schalke, Bayern, Ajax, Manchester City, Real Madrid, Roma, Juventus e Manchester Utd.

Përfundojnë të gjitha ndeshjet.

84' Tottenhami barazoi rezultatin 1:1 përmes Lucas.

74' PSG fikë të gjitha shpresat e Zvezdës. Marquinhos shënon për 1:3.

73' Mauro Icardi barazoi rezultatin 1:1, jep gjasa që zikaltrit të fitojnë sfidën.

71' E papritur, Interi po pëson humbje si vendas nga PSV, kur dihet se kësaj të fundit asgjë nuk i duhen pikët.

64' Edhe më tej Liverpooli në epërsi, afër qëllimit, por Napoli po kërkon golin e barazimit.

56' Zvezda ngushton rezultatin në 1:2. Marko Gobeljiq shënon për serbët.

52' E gjithë vëmendja është në takimin mes Liverpoolit dhe Napolit, por edhe Interi ëhstë në pozitë të vështirë.

Liverpooli posedoi topn në pjesën e parë, është shumë afër qëllimit, por janë edhe 45 minuta e dytë dhe gjithçka e hapur. Lajmi më i mirë është se Zvezda po i mbledhë valixhet për në shtëpi, sepse nuk ka gjasë as në garat e Europa League të shkojë, pasi që është e fundit në tabelë. Beogradit po shembet.

Përfundojnë pjesët e para:

40' Neymar shton epërsinë e PSG-së, 0:2 në Beograd.

35' Liverpooli në epërsi, gëzim i madh. Egjiptiani Mohamed Salah shënon për 1:0 ndaj Napolit.

34' Liverpooli në epërsi 1:0.

28' Ende pa gola në ndeshjen mes Liverpoolit dhe Napolit, aty ku luftohet për një biletë. Liverpooli i duhet vetëm fitorja, kurse Napolit i mjafton një pikë që të shkojë më tej.

15' Dortmundi luan me qetësi, udhëheq me 0:1 ndaj Monacos, fal golit të Raphael Guerreiro. 13' Skuadra holandeze PSV kalon në epërsi me 1:0 ndaj Interit vendase. Autor i golit Hirving Lozano.

10' Lëkundet Beogradi përkatësisht stadiumi "Rajko Mitiç"! Cërvena Zvezda në disavantazh. Edinson Cavani shënon për PSG-në, Zvezda në panik.

7' Barcelona edhe pa Lionel Messin, i cili po qëndron në bankë po avancon kundër Tottenhamit. Futbollisti Ousmane Dembele shënon për epërsinë e katalunasve.

5' Nuk ka asnjë gol, në 6 ndeshjet e deritashme.

Sfida si finale Liverpoli-Napoli, Tottenham kërkon biletën në Barcelona

Dy ndeshje që priten me ankth është ajo në mes Liverpoolit dhe Napolit, e cila është si finale, sepse njëra nga këto skuadra do të bie nga garat e Champions League dhe ajo në Camp Nou mes Barcelonës dhe Tottenhamit, ku skuadrës angleze i duhet gjithqysh fitorja.

Ndeshjet nisin në orën 21.00. Xherdan Shaqiri i Liverpoolit dhe Elseid Hysaj i Napolit, janë në bankë, nuk startojnë nga minuta e parë.