Zbulohet arsyeja pse u suspenduan zyrtarët policorë në Gjakovë - Bota Sot
Zbulohet arsyeja pse u suspenduan zyrtarët policorë në Gjakovë

Gjakova

Zbulohet arsyeja pse u suspenduan zyrtarët policorë në Gjakovë

Më: 9 gusht 2019 Në ora: 09:47
Ilustrim

Avokati Tomë Gashi ka zbuluar arsyen se pse zyrtarët policorë të Stacionit të Gjakovës, komandanti Kristë Gjokaj, eprorët Gëzim Biblekaj, Bekim Preqi dhe oficerët Agron Idrizi, Milot Ukaj dhe Shaban Limani janë pezulluar me rekomandimin e Inspektoratit Policor të Kosovës.

Sipas tij, kjo ka ndodhur pasi kanë ushtruar dhunë ndaj një plaçkitësi të armatosur i cili është kapur në flagrancë dhe pas shkëmbimit të zjarrit mes tij dhe policëve.

Vendimin për suspendim, Gashi e ka quajtur të ngutshëm pasi nuk ka pasur hetime në suaza normale dhe nuk është konfirmuar asnjë argument.

“Ata u suspenduan me një arsyetim të pa vërtetuar, se kinse para një viti gjatë shkëmbimit të zjarrit me grabitës që donin t’i grabisnin me armë zjarri qytetarët e Gjakovës në mesnatë e zunë njërin dhe e rrahën pak si më shumë! Dhe sikur plaçkitja nuk ju mjaftonte krimineleve të natës në Gjakovë, ata donin edhe të vrisnin këta policë, heronj të luftimit të krimit. Këta oficerë të cilët në ndjekje të tyre përmes plumbave të kallashnikovëve të tyre dhe duke ju përgjigjur zjarrit me zjarr, arritën ta zënë mjerisht të gjallë njërin prej këtyre krimineleve vrasës”, tha Gashi.

Sipas tij, policët duhej të dekoroheshin me medalje për trimëri dhe jo të pezulloheshin.

“Dhe ja epilogu pas një viti, kriminelët në liri dhe komandant Kristë Gjokaj me 5 oficerë të tij në vend që të dekorohet me medalje për trimëri, ata suspendohen me një veprim të ngutshëm të Drejtorit të Policisë së Kosovës se kinse paska rrahur një plaçkitës që donte edhe të plaçkiste me armë dhe të mos i pengonte policia jonë! Bile ata donin edhe t’i vrisnin policët që hynë në luftë me ta. Kjo ndodhi pas një sugjerimi të pa argumentuar të IPK! Si suspendohen heronjtë e policisë tonë kur ata na mbrojnë nga plaçkitësit vrastar, të cilët edhe vet po vriten nga qytetarë te thjeshtë në mbrojtje të shtëpive dhe jetëve të tyre”, vijoi Gashi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...