S’ka masë ndaj gjashtë policëve që rrahën të paraburgosurin për vjedhje - Bota Sot
S’ka masë ndaj gjashtë policëve që rrahën të paraburgosurin për vjedhje

Gjakova

S’ka masë ndaj gjashtë policëve që rrahën të paraburgosurin për vjedhje

Më: 11 tetor 2019 Në ora: 20:16
Gjakovë

Kërkohet dëmshpërblim për të paraburgosorin që u rrah nga 6 policë në stacionin policor në Gjakovë.

Brenda objektit të policisë në Gjakovë ishte kryer një akt dhune nga vetë krerët e institucionit.

Madje dhunën e kishe nisur komandanti i stacionit, Kristë Gjokaj, e pas tij grushte kanë dhënë edhe pesë vartës.

Dhuna është ushtruar ndaj Muhamer Raifit, i paraburgosur me dyshimin për vjedhje. E me të marrë veten e kishte denoncuar edhe rastin.

Pas kësaj Inspektorati Policor kishte kërkuar suspendim për të dyshuarit, e të njëjtit edhe janë suspenduar.

Megjithatë major Gjokaj bashkë me 5 personat  tjerë kanë veshur përsëri uniformat e tyre duke u kthyer në punë.

Në lidhje me këtë veprim në Inspektoratin e Policisë thonë se kthimi i tyre në punë nuk i pengon hetimeve.

“Në përputhje me ligjin e IPK-së, pas ngritjes së kallëzimit penal, IPK ka vlerësuar se të njëjtit nuk pengojnë procedurën hetimore dhe i ka rekomanduar Policisë së Kosovës ndërprerjen e masës së suspendimit për këta gjashtë zyrtarë policorë  (një major, një kapiten, një rreshter dhe tre zyrtarë policorë)”.

Ndërkohë në Institucionin e Avokatit të Popullit konsiderojnë se i dëmtuari duhet të shpërblehet.

Kurse në Këshillin për Mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të njeriut e dënojnë ashpër rrahjen e Raifit, duke thënë se fatmirësisht kjo çështje nuk është shndërruar në dukuri.

Në anën tjetër avokati i Raifit në atë kohë, Azdren Hoxha nuk ka dashur të flasë meqë tash e mbron derisa ka shtuar se majfton të shihen pamjet për të kuptuar veprimin e policisë. Ky rast kishte ndodhur në muajin nëntor të vitit të kaluar. Ndërkaq Muhamer Raifi gjendet aktualisht në qendrën korrektuese në Dubravë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat