Rastet e koronavirusit vazhdojnë të rriten në Gjermani

Gjermania

Rastet e koronavirusit vazhdojnë të rriten në Gjermani

Nga: E.B Më: 23 mars 2020 Në ora: 12:29
ilustrim

Gjermania ka raportuar 86 vdekje dhe gjithsej 22.672 raste të koronavirusit të hënën.

Lothar Wieler, presidenti i Institutit Robert Koch, agjensia kombëtare për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve tha se mosha mesatare e të ndjerëve është 82 vjeç.

57% e të ndjeriëve janë burra dhe 43% janë gra.

Ndërsa rastet në Gjermani vazhdojnë të rriten, Wieler u lut edhe një herë që qytetarët të praktikojnë distancën sociale.

"Ju lutemi mbani një distancë prej të paktën 1.5 deri në 2 metra, ju lutemi rrini në rregullat higjienike, lani duart tuaja dhe teshtini në bërryl tuaj," tha Wieler.

"Në Gjermani kemi shumë aftësi testimi, në krahasim me vendet e tjera," tha ai. "Kapaciteti ynë i testit po rritet gjatë gjithë kohës, vetë testet janë atje, por ne duhet të testojmë me një objektiv”, raportoi CNN, trasnmetoi Bota Sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat