​Berlini lejon hapjen graduale të industrisë së seksit - Bota Sot
​Berlini lejon hapjen graduale të industrisë së seksit

Gjermania

​Berlini lejon hapjen graduale të industrisë së seksit

Më: 4 gusht 2020 Në ora: 18:08
Foto ilustrim

Autoritetet e qytetit të Berlinit kanë rënë dakord të lehtësojnë gradualisht masat në industrinë e seksit me gjithë pandeminë, dhe shërbimet seksuale me pagesë janë përsëri në ofertë nga e shtuna.

Për marrëdhënie seksuale, klientët do të duhet të presin deri më 1 shtator, pas së cilës shërbime të tilla do të lejohen vetëm nën rregulla të rrepta të higjienës, thanë të martën autoritetet shëndetësore të qytetit pas një vendimi nga anëtarët e parlamentit rajonal.

Në fazën e parë, do të hapen vende si studime për dominim seksual.

Industria e seksit është ndaluar në Gjermani që nga mesi i marsit, si pjesë e përpjekjeve për të frenuar pandeminë e koronavirusit.

Vendimi i autoriteteve rajonale të Berlinit për rinisjen e industrisë u mor "nga një këndvështrim shëndetësor, por edhe nga perspektiva e grave", thuhet në njoftim.

Përndryshe, "ekziston rreziku që njerëzit e prekur nga ndalimi të bëhen të varur ekonomikisht nga të tjerët dhe të bëjnë fshehurazi punën në kushte të rrezikshme për shëndetin e tyre," thuhet në deklaratë.

Pas përpjekjeve në fillim të pandemisë për të harmonizuar reagimin kombëtar për të luftuar infeksionin, në muajt e kaluar, 16 shtete federale gjermane kanë vendosur vetë për kufizimet ndaj koronavirusit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat