Kjo është deputetja e parë shqiptare në Bundestag

Gjermania

Kjo është deputetja e parë shqiptare në Bundestag

Më: 26 shtator 2021 Në ora: 22:42
Afërdita Suka

Afërdita Suka është deputetja e parë shqiptare në Bundestagun gjerman.

Ajo garoi me Partinë e Gjelbër në Landin e Berlinit, që sipas exit-poll, ka arritur të fitojë një numër të konsiderueshëm ulësesh, 114 të tilla, apo 14.3% të votave.

Suka është nga Kosova dhe për shumë vite ajo është angazhuar në Gjermani në mbështetje të emigrantëve, duke u vlerësuar edhe me çmime të ndryshme.

Ajo garoi në një lagje të banuar pak nga shqiptarët, e megjithatë mbështetja nga komuniteti për të ishte tepër e madhe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat