Turnir futbolli në Freiburg Gjermani, nderohet legjenda Fadil Vokrri - Bota Sot
Turnir futbolli në Freiburg Gjermani, nderohet legjenda Fadil Vokrri

Gjermania

Turnir futbolli në Freiburg Gjermani, nderohet legjenda Fadil Vokrri

Më: 30 qershor 2018 Në ora: 16:31
Fadil Vokrri

Turnirin e futbollit të cilin e organizoi shoqata kulturo-sportive-humanitare: "Kosova" Freiburg në ambientet e FFC në mënyrë solemne e hapi hymni kombëtar dhe  me një fjalë rasti e përshëndeti kryetari i shoqatës Z.Rasim Krasniqi.

Ai falenderoi  të gjithë të pranishmit e në veçanti klubet pjesëmarrëse të turnirit të cilëve u dëshiroi suksese.

Atje gumzhinin dhe lëviznin andej këndej,  bisedonin,mbi 500 pjesëmarrës, të rinjtë dhe të reja, të moshuar, të  tjerë para përgatiteshin dhe në një qast komentatori i turnirit nga të pranishmit kërkon durimin për të nderuar legjendën e futbollit Fadil Vokrri me një minutë heshtje.

Disave u rrodhën lotët, por ata ishin më të shprehur tek veprimtari i ditëve të para i devotshmi Baca Zymer me mbi 80 vitet e tij. Ai është gjithmonë pjesë e eventeve të shoqatës të cilën e përkrah që nga themelimi dhe siç thot ai: Veprimtaria e  saj dhe AJ gazhimi i tij aktiv   e  rinojnë atë.

Kryetari i shoqatës   Rasim Krasniqi me bashkëpunëtorët Blerim Berisha, Bekim Sermaxha ishin vënë në sprovë, pasiqë  pjesëmarrës të interesuar,po kërkonin të rikuperoheshin pasiqë kishte skaduar  afati i lajmërimit.

Sipas tyre deri në momentet kur isha takuar me ta ishin mbi 24 ekipe të regjistruara dhe të organizuara  nga sipërmarrës dhe biznesmenët tanë si: Firma Sope,Berisha etj, disa futbolldashës kishin nderuar turnirin me ekipin e pagëzuar : Vokrri.

Katër pesë veta po shikonin në fotot e dy shtëpive të cilat janë në përfundim e sipër, me organizim të shoqatës Kosova Fr.

Kishte shumë të atillë të cilët dëshironin t’i bashkoheshin këtijë aksioni humanitar.

Gjithçka ishte në lëvizje, nën tingujtë e muzikës shqipe e cila po dëgjohej.

Në vazhdën e këtij turniri u takuan edhe llapjanët të cilët ndërruan vendtakimin e tyre vetëm e vetëm që të nderojnë këtë event të organizuar për mrekulli dhe ku po nderohej legjenda Fadil Vokrri

Turniret e futbollit nga kjo shoqatë kanë një traditë dhe vazhdimësi të vjetër dhe, edhe pse qëllimi i tij nuk ishte por, as nuk është garimi me çdo kusht, por FairPlay  takimi i mërgatës, njohja me njëri- tjetrin dhe bashkimi i saj, për fund vlen të theksohet, që plasimi i ekipeve ishte sa vijonë 
1.Mitrovica
2.A-Z Trockenbau
3-Strasburg.

Ekipet më të dalluara golashënuesi Mirsad Hajdaraj dhe portieri më i mirë Labinot Zaiti u nderuan me kupa dhe medalje nga organizatori

Mustafë Shavani.24.06.18 Emmejdingen

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera