Politikani gjerman i quan shqiptarët hajdutë: Kush nuk do që ata të ‘pastrojnë’ shtëpitë’ tuaja… - Bota Sot
Politikani gjerman i quan shqiptarët hajdutë: Kush nuk do që ata të ‘pastrojnë’ shtëpitë’ tuaja…

Gjermania

Politikani gjerman i quan shqiptarët hajdutë: Kush nuk do që ata të ‘pastrojnë’ shtëpitë’ tuaja…

Më: 10 tetor 2018 Në ora: 08:50
Andreas Winhart

Një politikan i partisë populiste gjermane AfD, Andreas Winhart, ka ngjallur shumë debat në Gjermani, me fjalimin e tij të fundit me nota përçmuese për shqiptarët dhe afrikanët.

Mediat vendase shkruajnë se ai në një fjalim të fundit para fushatës së partisë të ekstremit të djathtë në Bad Aibling, i quajtur shqiptaret hajdute. Ndërkohë që azilkërkuesit dhe emigrantet afrikane si bartës të SIDA-s.

“Kush nuk dëshiron që shqiptarët dhe kosovarët në të ardhmen të vijnë si ndihmës mjekë në “shtëpitë tuaja dhe të pastrojnë dhomat tuaja (duke nënkuptuar vjedhjen), atëherë ju bashkohuni partinë AfD”, tha Winhart.

Ndërkohë që afrikanet i etiketoi negro dhe deklaroi se përmes azilkërkuesve nga Afrika janë shtuar sëmundjet e tuberkulozit dhe SIDAS.

“Unë duhet ta di, kur fqinji im niger puthet ose teshtin, a është i sëmurë ose jo?,” – tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...