SHKSH “Shqiponjat e Bayernit” shënuan ditën e flamurit dhe 106-të vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë - Bota Sot
SHKSH “Shqiponjat e Bayernit” shënuan ditën e flamurit dhe 106-të vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Gjermania

SHKSH “Shqiponjat e Bayernit” shënuan ditën e flamurit dhe 106-të vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Nga: Maxhun Smajli Më: 15 nëntor 2018 Në ora: 19:52
SHKSH “Shqiponjat e Bayernit” shënuan ditën e flamurit dhe 106-të vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Organizuar nga SHKSH “Shqiponjat e Bayernit”, në Eggenfelden u kremtua Dita e Flamurit dhe 106-të vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë. Një sallë e madhe mezi zënte mysafirët e shumtë që kishin ardhur nga anë të ndryshme të Bayernit, por edhe nga Austria. Të pranishëm ishin edhe përfaqësues shoqatash e institucionësh të ndryshme që veprojnë në këtë republikë.

Pas intonimit të Himnit të Flamurit, manifestimin e shpalli të hapur, Blerim Boja, anëtar. Ndërsa, për punën e shoqatës dhe rendësinë e kësaj Dite kombëtare, foli, Uran Statovci, nënkryetar. Pas recitimit të dy poezive; “Për ty Flamur”, të autorit, Bahri Shyti, dhe “Dy krisma në Paris”, nga Kemal Hoxha, para të pranishmëve u paraqit Grupi Folkloristik “Shqiponjat e Bayernit”, të cilët kënduan këngë nga melosi popullor shqiptarë.

Në këtë mbrëmje festive, familje të shumta shqiptare, kishin sjellur gjëra ushqimore nga kuzhina tradicionale shqiptare, ku parat e grumbulluara nga shitja u dedikohen familjeve në nevojë, në atdhe. Ky aksion u ndihmua edhe nga njerëz vullnetmirë. Sadik Berisha, ndihmoi me 100 evro.

Të pranishmit në sallë u argëtuan deri në orët e vona të mesnatës nga solistët e mirënjohur, Shemsije Gashi dhe Festim Hysenaj. Do theksuar se mergata shqiptare që jeton e punon në Eggenfelden dhe qytete tjera përrreth, për të dytën herë, po i përgjigjen thirrjës së SHKSH “Shqiponjat e Bayernit” për të qenë sëbashku në çaste pikllimi, gëzimi dhe humanizëmi. Që nga themelimi i shoqatës, e cila drejtohet nga Dr. Ibrahim Latifi, është krijuar një harmoni mes bashkatdhetarëve të këtyre anëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...