Haziri: Edhe Pogragja po bëhet model i fshatit modern - Bota Sot
Haziri: Edhe Pogragja po bëhet model i fshatit modern

Gjilani

Haziri: Edhe Pogragja po bëhet model i fshatit modern

Më: 8 gusht 2019 Në ora: 18:46
Lutfi Haziri, me drejtorët e drejtorive komunale, ka vizituar sot fshatin Pogragjë

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, me drejtorët e drejtorive komunale, ka vizituar sot fshatin Pogragjë, ku është realizuar projekti i terrenit sportiv, i cili ka qenë  kërkesë e këshillit të fshatit dhe njëkohësisht ka falënderuar shoqatën “Pogragja” dhe gjithë banorët për angazhimin e vazhdueshëm në mirëmbajtje të hapësirës, investimeve dhe krijimit të gjelbrimit.

Pogragja është e organizuar me një komunitet të kulturuar dhe me energji të madhe nën mbështetjen e vazhdueshme dhe shumë aktive nga bashkatdhetarët tanë në diasporë, që të ruajnë, mirëmbajnë dhe ndërtojnë fshatin e tyre model.

“Terreni sportiv, parku, hapësirat publike, lumi i fshatit e deri të varrezat, janë një dëshmi e punës dhe e kulturës që ka ky fshat. Konfirmoj se Komuna do të vazhdoj me investimet në ndërtimin e trotuareve, skajorëve të rrugës, ndriçimit dhe asfaltimin e rrugicave të mbetura në fshat. Me energjinë që ekziston këtu, Pogragja pas gjithë këtyre do të jetë modeli i fuqishëm i fshatit modern”, ka thënë kryetari Lutfi Haziri.

Ai ka shprehur falënderimin e tij dhe ka inkurajuar që të vazhdohet tutje me këtë energji sepse puna dhe bashkimi i komunitetit ka bërë që të kemi suksese të dukshme dhe tërheqëse.

Njëkohësisht, ai ka konfirmuar se në rrafshin e investimeve do të ketë barazi në raport me fshatin dhe qytetin dhe trajtimin e njëjtë edhe me projekte por edhe me mjete buxhetore.

Ndërsa në fjalën e tyre Arton Fetahu, kryetar i këshillit të fshatit dhe Agron Aliu, nga shoqata “Pogragja”, e cila është themeluar dhe financohet nga banorët e fshatit në mërgatë, kanë falënderuar kryetarin e Komunës për mbështetjen dhe njëkohësisht kanë konfirmuar angazhimin maksimal, që Pogragja të jetë një fshat i kompletuar me infrastrukturën publike dhe njëkohësisht me ambient të gjelbruar dhe mirëmbajtur në vazhdimësi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...