Spitali Rajonal i Gjilanit po përballet me mungesë të barnave dhe stafit mjekësor - Bota Sot
Spitali Rajonal i Gjilanit po përballet me mungesë të barnave dhe stafit mjekësor

Gjilani

Spitali Rajonal i Gjilanit po përballet me mungesë të barnave dhe stafit mjekësor

Më: 30 qershor 2018 Në ora: 22:55
Spitali Rajonal i Gjilanit po përballet me mungesë të barnave dhe stafit mjekësor

Spitalet në Kosovë përpos mungesës së barnave ata po përballen edhe me staf mjekësor. I tillë është spitali rajonal i Gjilanit, ku shpesh herë pacientët e shumtë nisen për Qendrën Klinike Universitare pasi që mjekë të shumtë nuk mund t’i gjesh në këtë institucion mjekësor.

Mungesa me barna nuk është vetëm në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Me një vështirësi të tillë përballet edhe Spitali Rajonal i Gjilanit

Drejtori i qendrës mjekësorë më të madhe që ka rajoni i Anamoravës ka thënë se shpesh herë nga buxheti vetanak blenë listën e barnave esenciale.

Madje ai tregon, se edhe vetë pacientët detyrohen t’i blejnë materialet mjekësore   për trajtimin e tyre.

Por kjo nuk është mungesa e vetme në këtë spital. Aty mungon edhe stafi mjekësor.

Hajrullahu bëri të ditur që shumë shpesh ndodhë që pacientët të dërgohen për në Prishtinë në mënyrë urgjente kjo krejt për shkak të mungesës së stafit.

Ky spital përpos që pranon pacientët nga Gjilani, po ashtu qyteti Ferizajt, Vitias, Preshevës e Bujanovcit kërkojnë ndihmën mjekësorë të shumë nëpunësve mjekësor të këtij institucioni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera