Prokuroria në Gjilan nis hetimin për veteranët e rremë - Bota Sot
Prokuroria në Gjilan nis hetimin për veteranët e rremë

Gjilani

Prokuroria në Gjilan nis hetimin për veteranët e rremë

Më: 3 shtator 2018 Në ora: 18:28
Foto ilustrim

Prokuroria Themelore në Gjilan njofton se nga Prokuroria Speciale e Kosovës ka pranuar rastin në të cilin dyshohet se ka manipulime me listat e veteranëve të luftës, e që është në kompetencë të kësaj prokurorie.

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Gjilan, Jetish Maloku, ka caktuar një prokuror, i cili ka filluar të merret vetëm me këtë rast, e cila ka të bëjë me çështjen e përfitimeve dhe abuzimit të listave me veteranët e UÇK-së, pasi që dyshohet se në ato lista ka persona që kanë marrë statusin e veteranit, edhe pse nuk kanë marrë pjesë asnjëherë në luftë.

Vlen të theksohet, se çështja në fjalë ka të bëjë me Zonën Operative të Karadakut, e cila në përbërjen e saj ka pasur tri Brigada: “Brigada 171”, “Brigada 172” dhe “Brigada 173”.

“Prokurori i çështjes është në identifikim e sipër të komandantëve të këtyre brigadave, si dhe përgjegjësit e Zonës Operative të Karadakut. Po ashtu, është në hetim e sipër edhe identifikimi i numrit të aplikantëve, të cilët e kanë fituar statusin e veteranit, e që dyshohet të jenë rreth 400 aplikacione të tilla”, thuhet në njoftimin për media të PTH të Gjilanit.

Kryeprokurori Maloku ka thënë se ky rast së shpejti do të përfundojë dhe të ndriçohet kjo çështje “që ka shqetësuar jo vetëm qytetarët e këtij regjioni, por tërë opinion publik”.

Gjithashtu, ai ka theksuar se kjo çështje do të hetohet deri në ndriçimin e plotë, në mënyrë që të zbulohen të gjithë akterët të cilët dyshohet se kanë përfituar në mënyrë të kundërligjshme nga ky rast.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...