Rreth 300 të vdekur më shumë se sa të lindur në Gostivar

Gostivari

Rreth 300 të vdekur më shumë se sa të lindur në Gostivar

Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 17:12
Foto ilustrim

Vitin e kaluar Komuna e Gostivarit ka pasur më shumë të vdekur se sa foshnja të lindura.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, vitin e kaluar janë lindur 606 foshnja dhe kanë humbur jetën 902 qytetarë.

Sipas tremujoreve, më së shumti të vdekur ka në tremujorin e fundit, që përfshin muajin tetor, nëntor dhe dhjetor me 359 vdekje, ndërsa sa i përket lindjeve, më së shumti lindje ka pasur në tremujorin e dytë, përkatësisht në prill, maj dhe qershor.

Gjatë vitit 2020 në Gostivar ka pasur po ashtu 493 kurorëzime dhe 64 ndarje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat