Gazeta më e madhe spanjolle habit se si raporton për Kosovën - Bota Sot
Gazeta më e madhe spanjolle habit se si raporton për Kosovën

Hendboll

Gazeta më e madhe spanjolle habit se si raporton për Kosovën

Nga: K. G. Më: 26 korrik 2019 Në ora: 13:38
Gazeta më e madhe spanjolle habit se si raporton për Kosovën

Gazeta më e madhe sportive në Spanjë, “Marca” ka shkruar gjatë për kombëtaren e Kosovës.   ‘Marca’ ka raportuar për rrugëtimin e Kosovës deri në Kampionatin Botëror, që u mbajt në Spanjë, në shtetin që nuk e njeh Kosovën. Kosova garoi si gjitha shtetet dhe me simbole shtetërore.

 “Kosova përfundon pjesëmarrjen në vendin e parafundit, por pa pengesa diplomatike! Pjesëmarrja e Kosovës në Kampionatin Botëror të Hendbollit ka pasur dy agjenda të ndryshme sportive: atë që Kosova u përfaqësua për herë të parë në një ngjarje të Kupës Botërore dhe atë të Spanjës, për shkak të diplomacisë së saj.

"Gjëja e rëndësishme nuk është të fitosh, gjëja e rëndësishme është të garosh" është si një lloj ngushëllimi që lidhet me humbje. Megjithatë, kjo frazë meriton një interpretim të ndryshëm, njohja e Kosovës të cilës si shtet i pavarur është pranuar nga 23 nga 28 anëtarët e Bashkimit Evropian. Spanja është më e zëshmja ndër evropianët që e kundërshtojë pavarësinë e saj, prandaj Kupa Botërore për junior  u zhvillua në Pontevedra dhe Vigo.

Pasiguria në nivelin organizativ të spanjollët filloi që kur u mësua në muaj prill që Kosova u bë ekipi i fundit që siguroi biletën për Botëror,  duke u rritur në Trofeu Interkontinental i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit (IHF). Federata e Hendbollit e Kosovës u themelua në vitin 1953 dhe është anëtare e IHF që nga viti 2015.

Ngjashëm, Kosova ka arritur të bashkohet edhe  me disa federata sportive në vitet e fundit. Në vitin 2014 ai u pranua në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar. Aktualisht, sporti kosovar përfaqësohet zyrtarisht në 29 federata ndërkombëtare. Qëndrimet e Spanjës zyrtare dhe të institucioneve të saj sportive, mbeten të pandryshuar nuk e njohin shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Në kohën që Kosova është e integruar në botën sportive,  për Spanjën kjo temë bëhet gjithnjë e më e pashmangshme. Por, kur një turne merr një dimension kontinental ose global edhe tensionet rriten në tokën spanjolle. Më pak se një vit më parë kur një delegacion i karateistëve të Kosovës ishin komprometuar rëndë në Kupën e Botës në Madrid, sepse në atë rast, atletët garuan si neutralë. Situatë e cila krijoi një seri diskutimesh midis IOC dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme, u zgjidh me një rezolutë të qeverisë, me rastet e ngjashme në të ardhshme, iu premtoi se do t’i sigurojë "delegacionet sportive të Kosovës që të garojnë në Spanjë me viza përkatëse dhe ata do të përdorin simbolet e tyre kombëtare, himnin dhe flamurin, sipas protokollit Olimpik", sipas një deklarate nga COE nëntorin e kaluar. Kjo rezolutë u ngrit pas paralajmërimit të IOC për anulimin e ngjarjeve sportive në Spanjë, nëse vazhdojnë të shkaktojnë telashe për atletët kosovarë.

Diskutimi ishte në tryezë çdo herë që kur kosovarët mbërrijnë në tokën spanjolle për të konkurruar me simbolet e tyre kombëtare. Ndryshe nga përvojat e mëparshme, kjo ngjarje nënkupton pjesëmarrjen e parë në mbarë botën të një ekipi përfaqësues nga Kosova, si pjesë e Grupit C, Kosova konkurroi dhe humbi me Kroacinë (17:23), Hungarinë (21:36), Portugalinë (21:32) dhe Brazilin (22:36) dhe e mbylli këtë fazë me një barazim kundër Bahreinit (29:29), një pikë që u theksua si historike nga delegacioni i Kosovës, por e la atë në vendin e fundit të grupit.

Në ndeshjen për vendin e 21-të  humbi me Argjentinën (29:36) dhe këtë të enjte e mbylli pjesëmarrjen e tij me një fitore të shkëlqyeshme kundër Australisë (38:20), e cila e vendos atë në pozitën e 23-të, domethënë e parafundit. duke u rikthyer në shtëpi me një buzëqeshje për triumfin historik, shkruan mes të tjera "Marca".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat