Gazeta më e madhe spanjolle habit se si raporton për Kosovën - Bota Sot
Gazeta më e madhe spanjolle habit se si raporton për Kosovën

Hendboll

Gazeta më e madhe spanjolle habit se si raporton për Kosovën

Nga: K. G. Më: 26 korrik 2019 Në ora: 13:38
Gazeta më e madhe spanjolle habit se si raporton për Kosovën

Gazeta më e madhe sportive në Spanjë, “Marca” ka shkruar gjatë për kombëtaren e Kosovës.   ‘Marca’ ka raportuar për rrugëtimin e Kosovës deri në Kampionatin Botëror, që u mbajt në Spanjë, në shtetin që nuk e njeh Kosovën. Kosova garoi si gjitha shtetet dhe me simbole shtetërore.

 “Kosova përfundon pjesëmarrjen në vendin e parafundit, por pa pengesa diplomatike! Pjesëmarrja e Kosovës në Kampionatin Botëror të Hendbollit ka pasur dy agjenda të ndryshme sportive: atë që Kosova u përfaqësua për herë të parë në një ngjarje të Kupës Botërore dhe atë të Spanjës, për shkak të diplomacisë së saj.

"Gjëja e rëndësishme nuk është të fitosh, gjëja e rëndësishme është të garosh" është si një lloj ngushëllimi që lidhet me humbje. Megjithatë, kjo frazë meriton një interpretim të ndryshëm, njohja e Kosovës të cilës si shtet i pavarur është pranuar nga 23 nga 28 anëtarët e Bashkimit Evropian. Spanja është më e zëshmja ndër evropianët që e kundërshtojë pavarësinë e saj, prandaj Kupa Botërore për junior  u zhvillua në Pontevedra dhe Vigo.

Pasiguria në nivelin organizativ të spanjollët filloi që kur u mësua në muaj prill që Kosova u bë ekipi i fundit që siguroi biletën për Botëror,  duke u rritur në Trofeu Interkontinental i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit (IHF). Federata e Hendbollit e Kosovës u themelua në vitin 1953 dhe është anëtare e IHF që nga viti 2015.

Ngjashëm, Kosova ka arritur të bashkohet edhe  me disa federata sportive në vitet e fundit. Në vitin 2014 ai u pranua në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar. Aktualisht, sporti kosovar përfaqësohet zyrtarisht në 29 federata ndërkombëtare. Qëndrimet e Spanjës zyrtare dhe të institucioneve të saj sportive, mbeten të pandryshuar nuk e njohin shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Në kohën që Kosova është e integruar në botën sportive,  për Spanjën kjo temë bëhet gjithnjë e më e pashmangshme. Por, kur një turne merr një dimension kontinental ose global edhe tensionet rriten në tokën spanjolle. Më pak se një vit më parë kur një delegacion i karateistëve të Kosovës ishin komprometuar rëndë në Kupën e Botës në Madrid, sepse në atë rast, atletët garuan si neutralë. Situatë e cila krijoi një seri diskutimesh midis IOC dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme, u zgjidh me një rezolutë të qeverisë, me rastet e ngjashme në të ardhshme, iu premtoi se do t’i sigurojë "delegacionet sportive të Kosovës që të garojnë në Spanjë me viza përkatëse dhe ata do të përdorin simbolet e tyre kombëtare, himnin dhe flamurin, sipas protokollit Olimpik", sipas një deklarate nga COE nëntorin e kaluar. Kjo rezolutë u ngrit pas paralajmërimit të IOC për anulimin e ngjarjeve sportive në Spanjë, nëse vazhdojnë të shkaktojnë telashe për atletët kosovarë.

Diskutimi ishte në tryezë çdo herë që kur kosovarët mbërrijnë në tokën spanjolle për të konkurruar me simbolet e tyre kombëtare. Ndryshe nga përvojat e mëparshme, kjo ngjarje nënkupton pjesëmarrjen e parë në mbarë botën të një ekipi përfaqësues nga Kosova, si pjesë e Grupit C, Kosova konkurroi dhe humbi me Kroacinë (17:23), Hungarinë (21:36), Portugalinë (21:32) dhe Brazilin (22:36) dhe e mbylli këtë fazë me një barazim kundër Bahreinit (29:29), një pikë që u theksua si historike nga delegacioni i Kosovës, por e la atë në vendin e fundit të grupit.

Në ndeshjen për vendin e 21-të  humbi me Argjentinën (29:36) dhe këtë të enjte e mbylli pjesëmarrjen e tij me një fitore të shkëlqyeshme kundër Australisë (38:20), e cila e vendos atë në pozitën e 23-të, domethënë e parafundit. duke u rikthyer në shtëpi me një buzëqeshje për triumfin historik, shkruan mes të tjera "Marca".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...