Hamza Gjuka – në periudhën më të rëndë

Hendboll

Hamza Gjuka – në periudhën më të rëndë

Nga: Kemajl Goca Më: 24 mars 2020 Në ora: 16:25
Hamza Gjuka – në periudhën më të rëndë

Hendbolli është prej sporteve më me traditë në Kosovë. Në vitet e 90-ta (1991-1999), në kohën e okupimit, në kohën më të rëndë, luftuan kundër pushtuesit serb. 

Hamza Gjuka, i takon Gjeneratës së Republikës.

Gjuka më shumë shokë sakrifikuan dhe iu kundërvunë regjimit kriminal serb. Ai me shokë dha shumëçka që të mbajnë gjallë hendbollin.

Pa asnjë hezitim iu bashkuan garave të Republikës së Kosovës dhe i zhvilluan ato edhe në fusha të improvizuara, nuk u ndalen asnjëherë përkundër kërcënimeve të regjimit serb.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat