Shala: Të ndalen gjuajtjet nën gju! Arkitekt i pavarësimit të hendbollit unë e quaj Mexhid Devajën - Bota Sot
Shala: Të ndalen gjuajtjet nën gju! Arkitekt i pavarësimit të hendbollit unë e quaj Mexhid Devajën

Hendboll

Shala: Të ndalen gjuajtjet nën gju! Arkitekt i pavarësimit të hendbollit unë e quaj Mexhid Devajën

Nga: K. G. Më: 29 korrik 2020 Në ora: 12:01
Shala: Të ndalen gjuajtjet nën gju! Arkitekt i pavarësimit të hendbollit unë e quaj Mexhid Devajën

Veprimtari i hendbollit të Kosovës, Hasan Shala,  replikon me legjendën e hendbollit Aziz Makiqi. Shala tha se arkitekt i pavarësimit të hendbollit është Mexhid Devaja, ish kryetar i Federatës së Hendbollit të Kosovës.

“Me kujdes dhe vështrim kritik e përcolla prononcimin e Makiqit në Botasot. Info të titulluar: Disa njerëz në FHK kanë bërë çmos të mos na lejojnë ti afrohemi Federatës.
Respekt për kontributin e dhënë tuajin dhe gjeneratës së artë në lojën e hendbollit për periudhën kohore të përmendur nga ju brenda dhe jashtë Kosovës.

Si lojtarë kulminant kontributin e juaj dhe te tjerëve të asaj gjenerate në hendboll nuk mund tua mohon askush qofshin dhe të apostrofuarit Gjinovci e Saraçini nga se historin e sukseseve e keni shkrue ju dhe askush tjetër për atë periudhë kohore!
Pra hendbolli është luajtur para dhe pas jush e do të luhet edhe më tejë dhe do të ketë besoj lojtarë cilësorë shpresoj edhe të kalibrit tënde e pse jo edhe të tejkaluar jush në këtë rangë garash siç e quani fillorë e besa edhe të “çerdhes”.

Një prej vetive më denigruese dhe të ulët të njeriut është nënçmimi andaj mos bini në këto nivele dhe ti përçmoni e nënçmoni garat e hendbollit në Republikën e Kosovës. 

E drejtë e juaj dhe e çdo kujt është kritika e njerëzve dhe punës së tyre ama ajo mbi bazën e argumenteve nga se që nga pavarësimi i hendbollit kosovarë e që arkitekt i pavarësimit unë e quaj Z. Mexhid Devajën me bashkëpunëtorë kjo Federatë ka ec para dhe prej sporteve kolektivi e para është pranuar në organizmat ndërkombëtare të hendbollit Europian dhe Botërorë!

Po të mos ishte puna e mbarë dhe e sukseset e arritura në organizim të evenimenteve me ekipet e vendeve në zhvillim dhe suksesit historik te U21 të kualifikuar në kampionati Botërorë a do ishte ranguar Kosova para Serbisë dhe shumë shteteve tjera në ranglistën e sukseseve e cila jepet nga EHF dhe IHF!

Po mos të kishte punë të përkushtuar mos vallë do i kishim 4 qifte referësh ndërkombëtarë dhe 2 vëzhgues po ashtu ndërkombëtarë

Mendoj se reagimet e shokëve të gjeneratës suaj dhe të tjerëve janë më se dashamirëse të shëndetëshme dhe mbi të gjitha në suaza të fer -playt nga se siç përmendet te të gjithë reaguesit është akt patriotik dhënia e ndihmesës vendit të tyre e në këtë rast sportit të Kosovës me theks të veçantë hendbollit tani nga se në kohërat e vështira pasuli është hëngër kokërr më kokërr dhe mirëfilli dihet kontributi i secilit prej nesh.

Edhe në postimin e mëhershëm kam reaguar që mos të ketë ndërskamca në mes shokëve të hendbollit dhe njerëzve të kyqur në instancën më të lartë të hendbollit Kosovarë mbi bazën e mungesës së argumenteve dhe akuzave kuturu.

Lexoji me kujdes reagimet e shumta dhe nëse rezonon me kokë të qetë e të ftohur do e gjesh vendin ti dhe ne andaj ndalini gjuajtjet e ulëta nën gju nga se nuk i shërbejnë askujt për nderë e më së paku atyre të cilët e mohojnë kontributin e dhënë të sportistëve të hendbollit në kohërat më të vështira për vendin tonë!
Respekt dhe shnet Aziz Makiqi!”,komenton Shala.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat