Përfundon afati i rregullt kalimtar në hendboll, numër solid i kërkesave - Bota Sot
Përfundon afati i rregullt kalimtar në hendboll, numër solid i kërkesave

Hendboll

Përfundon afati i rregullt kalimtar në hendboll, numër solid i kërkesave

Më: 7 gusht 2020 Në ora: 14:38
Ilustrim

Ka përfunduar afati i rregullt kalimtar për hendbollistë dhe hendbolliste. Marrë për bazë situatën e përgjithshme të krijuar pas shfaqjes së pandemisë COVID-19,numri i kërkesave të paraqitura mund të vlerësohet i kënaqshëm.

Pandemia ka goditur rëndë edhe hendbollin, por klubet megjithatë po punojnë për organizim për edicionin e ardhshëm. Plot pesë skuadra do të luajnë në Evropë në edicionin e ardhshëm të garave, që është numër shumë i kënaqshëm.

Në konkurrencë të femrave bie në sy kërkesa për kthimin e Esma Muratoviqit te KHF Istogu. Muratoviq e kishte udhëhequr Istogun drejt titullit të kampionit dhe Kupës së Kosovës në vitin e kaluar. Ishte shpallur hendbollistja më e mirë në Kosovë për vitin 2019, ndërsa së fundi karrierë ka bërë në Spanjë.

Është paraqitur kërkesa për kalim të saj te Istogu nga HC San Jose Obrero.

Shpresa Fazlija, që dha kontribut të madh në triumfin e Ferizajt në Superligë në edicionin 2019/2020, ka paraqitur kërkesë për kalimin te KHF Shqiponja. Skuadra gjakovare ka paraqitur për regjistrim edhe motrat Gulgun dhe Gulgul Jilta që kanë luajtur për CLICK deri më tani.

Blerina Mehmeti, Betina Mehmeti, Kaltrina Mehmeti dhe Benita Shabani kanë paraqitur kërkesë për kalim nga KHF Ferizaj te KHF Vjosa.

Nga KHF Ferizaj te KHF Kastrioti kanë paraqitur kërkesë për të kaluar: Adriana Salihu, Sara Misini, Vahide Gashi e Elza Reqica.

Përforcime të numërta ka bërë edhe KHF Vushtrria, që ka paraqitur kërkesë për regjistrimin e Luljeta Sopjanit, Anisa Rashicës, Elisa Rashicës, Venita Izmakut e Kanita Izmakut. Marigona Sadiku ka paraqitur kërkesë për kalimin nga KHF Vushtrria te KHF Samadrexha.

KHF Prishtina në edicionin e ri pritet të llogarit në shërbimet e Alma Nivokazit dhe Ardiana Prapashticës.

Te hendbollistët, Mërgim Ademi e Redon Havolli kanë paraqitur kërkesë për kalimin nga Prishtina te Llapi.

Te Prishtina pritet të kaloj Rikard Quni nga KH Prizreni, kurse Alban Haziri, Adonit Isufi e Gezim Misini kanë paraqitur kërkesë për kalim te Zhegra. Bëhet fjalë për tre hendbollistë të dëshmuar në Superligën tonë.

Janë edhe 15 kërkesa të hendbollistëve dhe hendbollisteve për status të lirë. Lojtarët që kanë aplikuar për status të lirë kanë të drejtë regjistrimi deri më 15 tetor. Ndërsa lojtarët që vijnë nga skuadrat jashtë territorit të Kosovës mund të regjistrohen deri në fund të muajit shkurt, konform rregulloreve të EHF-së dhe IHF-së. Klubet tona, para së gjithash Besa Famgas, pritet të regjistrojnë lojtarë të huaj ndërkohë.

Lojtarët që ndërruan mjedis
Shpresa Fazlija KHF Ferizaj KHF Shqiponja
Gulgun Jilta KHF Click KHF Shqiponja
Gulgul Jilta KHF Click KHF Shqiponja
Marigona Sadiku KHF Vushtrria KHF Samadrexha
Blerina Mehmeti KHF Ferizaj KHF Vjosa 
Betina Mehmeti KHF Ferizaj
KHF VJOSA Kaltrina Mehmeti KHF Ferizaj KHF Vjosa
Benita Shabani KHF Ferizaj KHF Vjosa  
Redon Havolli KH Prishtina KH Llapi 
Mërgim Ademi KH Prishtina KH Llapi
Anisa Rashica KHF Samadrexha KHF Vushtrria
Elisa Rashica KHF Samadrexha KHF Vushtrria
Venisa Izmaku KHF Samadrexha KHF Vushtrria
Kanita Izmaku KHF Samadrexha KHF Vushtrria
Esma Muratoviq  HC San Jose  Obrero (Spanjë) KHF Istogu
Luljeta Sopjani KHF Prishtina KHF Vushtrria
Rikard Quni KH PRIZRENI KH PRISHTINA
Alma Nivokazi KHF Shqiponja KHF Prishtina 
Ardiana Prapashtica KHF Ulpiana KHF Prishtina
Adriana Salihu KHF Ferizaj KHF Kastrioti
Sara Misini KHF Ferizaj KHF Kastrioti 
Vahide Gashi KHF Ferizaj KHF Kastrioti
Elza Reçica KHF Ferizaj KHF Kastrioti
Adonit Isufi KH Drita KH Zhegra

Gëzim Misini KH Drita KH Zhegra
Alban Haziri HC Lancy Chenois (Zvicër) KH Zhegra

Lojtarët e lirë
Shkurta Mehmeti KHF Prishtina
Luljeta Sopjani    KHF Prishtina
Aida Stagova KHF Prishtina
Qëndresa Berisha KHF Prishtina
Mimoza Sefedini KHF Prishtina
Lorena Matarova KHF Prishtina
Fitim Klinaku KH Trepça
Riad Shabanaj KH Trepça
Lulzim Shabani KH Kastrioti
Festim Mustafa KH Kastrioti
Arben Dugolli KH Kastrioti
Egzonit Qela KH KEK-u
Edonis Çela KH KEK-u
Rron Ramadani KH Prishtina
Burneta Rama KHF Vushtrria

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat