Gjuka më efikasi, Besa Famgas superfuqi për Prishtinën

Hendboll

Gjuka më efikasi, Besa Famgas superfuqi për Prishtinën

Nga: Kemajl Goca Më: 13 nëntor 2020 Në ora: 19:17
Egzon Gjuka

Kampionin në fuqi, Besa Famgas nga Peja, tregon fuqinë ndaj Prishtinës, duke i shkaktuar humbjen e parë me rezultat 32:26 (16:11), në kuadër të javës së gjashtë të Superligës së Kosovës në hendboll.

Kryendeshja e stinorit vjeshtor u dominua nga Besa Famgas, e cila pa ndonjë vështirësi kthehet me dy pikë nga Qendra e Rinisë dhe e Sportit në Prishtinë.

Në periudhën e parë të lojës, fillimi i sfidës u karakterizua me rivalitet por me kalimin e minutave kampioni në fuqi mori frerët e lojës në duar e tyre, duke e ngritur epërsinë deri në pesë gola (11:16) në minutën e 30-të. 

Image

KH Besa Famgas

Në pjesën e dytë, pritej një Prishtinë më energjike, por assesi, pasi që hasi në lojë të fortë të pejanëve, që dorën në zemër ishin shumë më të përgatitur fizikisht, për çka u pa edhe për 60 minuta. 

Në minutën e 52-të, Besa thellon epërsinë në 10 gola (19:29), duke i shuar të gjitha shpresat e kryeqytetasve për rezultat të favorshëm. Besa ngadhënjeu me rezultat 32:26 ndaj kryeqytetasve.

Hendbollisti Egzon Gjuka ka qenë i pandalshëm për mbrojtjen e  Prishtinës. 

Gjuka është më efikasi, me 9 gola, i ndihmuar nga Drilon Tahirukaj me 6 sosh, ndërsa edhe portieri Mursel Mehmeti u dallua te pejanët, ndërsa Oltion Beshiri ka qenë më efikasi të Prishtina, me gjithsej 9 gola  

Kryetrajneri i Besës, Javeir Cabanas, është i kënaqur me angazhimin e lojtarëve të tij dhe për dy pikë të mëdha që fituan në kryeqytet, ndërsa ai i Prishtinës, Taib Kabashi, me gjithë instruksionet e tij, pa sukses në këtë sfidë, nuk i shkoi ndoresh asgjë. 

Besa ka shënuar fitoren e gjashtë, duke udhëhequr renditjen me 12 pikë në elitë e hendbollit, ndërsa Prishtina mban pozitën e dytë me 10 sosh.

Prishtina – Besa Famgas 26:32 (11:16)

Prishtina: Beshiri 9, Abazi, Bajqinovci 5, Shabani 1, Ramadani 5, Gjuka 1, Ademi, Syla 4, Kuleta, Quni, Visoka 1, Qela, Agushi, Beqiraj.

Besa Famgas: Thaqi, Luzha, Mehmeti, Jupa 1, Mushkolaj, Alonso 4, Visoka, Tahirukaj 6, Ramosaj 3, Idrizi, Gjuka 9, J. Muqolli 3, Tafilaj 1, Mallios 4.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat