Danimarka kampion i ri i Botës

Hendboll

Danimarka kampion i ri i Botës

Nga: K.Goca Më: 31 janar 2021 Në ora: 19:05
Danimarka kampion i ri i Botës

Kombëtarja e Danimarkës është kampion i ri i Botës në hendboll, në ngjarjen e madhe që u mbajt në Egjipt. 

Danezët e mbrojnë titullin e kampionit, ndërsa Suedia mbetet të kënaqet me medalje të artë. Danimarka në finale ka shënuar fitore me rezultat 26:24 (13:13) ndaj suedezëve, që u zhvillua në palestrën e sportit në Kairo.

Pjesa e parë përfundoi baras (13:13), por në pjesën e dytë Danimarka përfiton nga disa gabime të rivalit dhe ia doli të triumfoi me 26:24. 

Në minutën e 49-të, ata thelluan epërsinë në tre gola (23:20) për fituar sfidën me 26:24.

Hendbollistët Hansen e Nielsen ishin më efikasi në radhët e Danimarkës, duke shënuar nga 6 gola përkatësisht 5, ndërsa të Suedia Wanne me 5 sosh. 

Danimarka fiton medaljen e artë, Suedia të argjendtën, Spanja të bronztën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat