Austriakët nuk e kursyen Kosovën - Bota Sot
Austriakët nuk e kursyen Kosovën

Hendboll

Austriakët nuk e kursyen Kosovën

Më: 15 gusht 2018 Në ora: 11:27
Pamje nga një ndeshje

Kombëtarja U-18 e Kosovës në hendboll ka pasur përballë kombëtaren që vlerësohet favorite për të fituar evropianin e Divizionit B, Austrinë. Kombëtarja nikoqire, Austria, ashtu si pritej ka shënuar fitore. 37:22 ishte rezultati në fund të sfidës së luajtur në Tulln para 250 shikuesve. Pas pjesës së parë rezultati ishte 21:13 për austriakët.

Yll Muqolli me gjashtë gola ishte më efikasi te kombëtarja jonë e re. Katër herë realizoi Elion Vokshi kurse nga tri gola i shënuan Ermal Dukaj e Adonis Isufi. Isufi u shpall lojtari më i mirë i ndeshjes te Kosova.

Austria prinë në grupin B, pasi i ka fituar thellë të gjitha katër ndeshjet e deritashme. Kosova është e pesta, ndërsa është në pritje të fitores së parë. Ka katër disfata, por loja e kombëtares sonë është duke u përmirësuar. Synimi i paraqitjes në këtë evropian është fitimi i përvojës nga djelmoshat e ri për të cilët kjo është ngjarja e parë ndërkombëtare. Grupi i lojtarëve është ende duke u konsoliduar dhe në evropian ka pasur sinjale pozitive.

Rastin për fitore kombëtarja jonë e ka të enjten kur përballet me Bullgarinë që është e fundit në grup. Më pas Kosova i luan edhe dy ndeshje për plasman përfundimtar.

Austria – Kosova 37:22 (21:13)

Kosova: Thaqi, Idrizi 2, Berisha, Maloku, Isufi 3, Qerimi, Nezir, Delija, Fana 1, Basholli, Hajdini, Selmani 1, Vokshi 4, Dukaj 3, Quni, Muqolli 6.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...