Besa leksion gjeorgjianëve - Bota Sot
Besa leksion gjeorgjianëve

Hendboll

Besa leksion gjeorgjianëve

Më: 9 shtator 2018 Në ora: 12:36
Pamje nga ndeshja

Kampioni i Kosovës në hendboll, Besa Famgas e ka fituar me rezultat të lartë ndeshjen e parë të rrethit të parë të Kupës së EHF-së. Në palestrën “Karagaçi” në Pejë, Besa fitoi ndaj Batumit të Gjeorgjisë me rezultatin 30:20. Kështu Besa ka bërë hap të madh drejt kalimit në rrethin e dytë të garës prestigjioze të Kupës së EHF-së. Ndeshja e dytë luhet menjëherë të dielen nga ora 18:30 në palestrën e qytetit në Pejë.
Djelmoshat e Arben Muqollit kanë dominuar plotësisht ndaj skuadrës nga Gjeorgjia. Pejanët ishin më të mirë në çdo segment të lojës dhe në fund arritën te fitorja me dhjetë gola dallim që ka mundur në fakt të jetë edhe më e lartë. Pas pjesës së parë rezultati ishte 15:9 në të mirë të Besës, ndërsa epërsia u rrit në pjesën e dytë.
Besa në edicionin e ri do të mbështetet në lojtarët vendorë, shumica reprezentues të Kosovës, qoftë në kombëtaren A, U-20 apo U-18. Dhe të gjithë lojtarët e Besës kanë shfaqur cilësi të shtunën, që është pozitive për tërë hendbollin kosovar në përgjithësi.
Më efikasi te Besa ishte Drilon Tahirukaj me shtatë gola. Kastriot Jupa e Drenit Tahirukaj shënuan nga pesë gola. Në listën e realizatorve u shënuan edhe Ante Kukrika (4), Bujar Ramosaj (3), Jon Muqolli (3), Egzon Gjuka (2) e Bajram Idrizi (1). Edhe të tjerët, duke përfshirë edhe portierët kontribuan në fitore.
Është ky një fillim i mbarë i garimit të skuadrave kosovare në kupat evropiane për edicionin e ri. Fitorja e lartë e Besës shpresohet të pasohet me paraqitje të mira të Shqiponjës, Istogut, Kastriotit e Prishtinës.

Batumi – Besa Famgas 20:30 (9:15)
Besa Famgas: Mursel Mehmeti, Bajram Idrizi 1, Veton Broqi, Egzon Gjuka 2, Kastriot Jupa 5, Yll Muqolli, Korab Tetova, Dion Idrizi, Drenit Tahirukaj 5, Drilon Tahirukaj 7, Bujar Ramosaj 3, Ante Kukrika 4, Haris Berisha, Ardit Tafilaj, Jon Muqolli 3.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...