Paris-midi (1943)/Ushtarët gjermanë kanë marrë urdhërin që të mbrojnë Shqipërinë nga pushtuesit dhe komunizmi  - Bota Sot
Paris-midi (1943)/Ushtarët gjermanë kanë marrë urdhërin që të mbrojnë Shqipërinë nga pushtuesit dhe komunizmi 

Historia

Paris-midi (1943)/Ushtarët gjermanë kanë marrë urdhërin që të mbrojnë Shqipërinë nga pushtuesit dhe komunizmi 

Aurenc Bebja, Francë Nga Aurenc Bebja, Francë Më 26 janar 2019 Në ora: 09:04
Artikulli

“Paris-midi” ka botuar, të hënën e 13 shtatorit 1943, në faqen n°2,  një shkrim në lidhje me qëllimin e ndërhyrjes së trupave gjermane në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Thirrjet e gjermanëve ndaj popullatës shqiptare

“Thirrjet (traktet) e shpërndara nga trupat gjermane për popullatën shqiptare thonë se trupat janë urdhëruar që të mbrojnë Shqipërinë kundër një pushtimi anglo-amerikan. Gjermania do të ishte e vendosur t’i përgjigjej dëshirave të popullit shqiptar që të jetë zotërues i fateve të tij. Asgjë nuk e kundërshton pavarësinë e njerëzve të guximshëm shqiptarë, sepse Gjermania nuk synon t’i dominojë, por vetëm të mbrojë vendin nga pushtimi dhe komunizmi.”

Shkrimi i plotë: Paris-midi (1943)/Ushtarët gjermanë kanë marrë urdhërin që të mbrojnë Shqipërinë nga pushtuesit dhe komunizmi 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...