Çfarë ka ndodhur më 1 shkurt? - Bota Sot
Çfarë ka ndodhur më 1 shkurt?

Historia

Çfarë ka ndodhur më 1 shkurt?

Më: 1 shkurt 2019 Në ora: 08:04
Ilustrim

Ngjarje

1893 – Thomas A. Edison përfundon kostruktimin e studios së parë të filmit njohur si Black Maria në West Orange, New Jersey.

1897 – Banka Shinhan: Në Souel hapet banka më e vjetër në Korenë Jugore.

1974 – Kuala Lumpur u shpall teritor federal.

1978 – Regjisori Roman Polanski u largua nga Shtetet e Bashkuara ër në Francë pasi u akuzua për pjesmarrje në seks me një 13 vjeçare.

1979 – Patty Hearst u lirua nga burgu pasi u amnestua nga presidenti amerikan Jimmy Carter.

1979 – Ayatollah Khomeini u rikthy në Tehran, Iran as rreth 15 vitesh ekzil.

2005 – Kandaja paraqet Akti Civil Martesorë, duke u bërë shteti i katërt i cili sanksionon martesën e gjinisë së njejtë.

Lindje

1690 – Francesco Maria Veracini, kompozitor italian (v. 1768).

1901 – Clark Gable, aktor amerikan (v. 1960).

1931 – Boris Yeltsin, kryetar i parë Rusisë (v. 2007).

1965 – Brandon Lee, aktor kinezoamerikan po ashtu dhe djali i yllit të arteve marciale Bruce Lee (v. 1993).

1969 – Gabriel Batistuta, futbollist argjentinas.

1971 – Michael C. Hall, aktor amerikan.

1982 – Robert Bojaj – Gazetar, moderator dhe DJ ne RTV21 – Prishtine, Kosove

Vdekje

1328 – Charles IV, mbret së Francës (lindi më 1294)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...