Krimet serbe në Shqipëri sipas dokumenteve britanike - Bota Sot
Krimet serbe në Shqipëri sipas dokumenteve britanike

Historia

Krimet serbe në Shqipëri sipas dokumenteve britanike

Më: 3 shkurt 2019 Në ora: 07:59
Dokumenti

Një dokument i përpiluar nga britanikët tregon për krimet serbe në Shqipëri, gjatë muajit gusht dhe shtator të vitit 1913, ku janë vrarë ose djegur për së gjalli 742 burra, gra dhe fëmijë.

Krimet Serbe në Shqipëri gjatë muajit gusht dhe shtator 1913

Objektet e djegura:

123 fshatra që përbëjnë 6 344 shtëpi;

110 mullinjë;

106 dyqane;

50 xhami;

18 Teqe.

Njerëz të vrarë me armë zjarri ose të djegur për së gjalli: 742 burra, gra dhe fëmijë.

Bagëtia e plaçkitur:

79 227 dhi e dele;

4 584 lopë dhe buaj;

1 552 kuaj.

10 290 740 kg misër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...