Dokumenti i CIA-s: Beteja Heroike e Shaban Polluzhës, tregon sa ushtarë serbë humbën jetën - Bota Sot
Dokumenti i CIA-s: Beteja Heroike e Shaban Polluzhës, tregon sa ushtarë serbë humbën jetën

Historia

Dokumenti i CIA-s: Beteja Heroike e Shaban Polluzhës, tregon sa ushtarë serbë humbën jetën

Më: 14 shkurt 2019 Në ora: 20:03
Shaban Polluzha

Në dokument sekret i CIA-së i nxjerrur në vitin 1951, vetëm për zyrtarët amerikanë tregon në detaje gjendjen e rëndë të shqiptarëve në Kosovë, Mal të Zi dhe Maqedoni.

Doukementi tregon për betejën heroike të shqiptarëve kundër sllavëve në rajonin e Drenicës dhe Llapit, të udhëhequr nga Shaban Polluzha.

Dokumenti i CIA-s:

“Beteja ishte nisur nga komunistët kundër nacionalistëve shqiptarë nën komanden e Shaban Palluzhës, një betejë epike e shqiptarëve kundër sllavëve. Kryengritja e nacionalistëve u përhap në Drenicë dhe Llapë, banorët e të cilëve ishin besnikë ndaj shpirtit nacionalist të Xhafer Devës. Pas kësaj, militantët nga të gjitha pjesët e vendit u bashkuan në kryengritje. Betejat heroike të racës shqiptare kundër Sllavëve u përsëritën edhe një herë në majat e pjerrta malore të mbuluara nga bora. Rreth gjashtëqind shqiptarë  ranë në betejë, por serbët e paguan rëndë me 2950 të vdekur. Tri betejat kryesore u zhvilluan në Drenicë, Gjilan dhe Ferizaj, thuhet në dokumentin e CIA-së”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...