Vendet e shenjta që janë harruar nga njerëzimi... - Bota Sot
Vendet e shenjta që janë harruar nga njerëzimi...

Historia

Vendet e shenjta që janë harruar nga njerëzimi...

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 23:52
Vendet e shenjta

Nga piramidat me gurë që lëkunden nga shkretëtira sudaneze tek eshtrat e zhveshura të ndërtresës gotike të Anglisë, Whitby në Yorkshire Verior që shfaqin vende të shenjta të braktisura mund të gjenden në të gjithë botën.

Piramidat nubiane, Meroë, Sudan: Në Sudan, këto tre piramida me gurë të zinj janë një pamje e pabesueshme. Më pak se homologët e tyre egjiptianë, ata janë vendi i pushimit të mbretërve të Mbretërisë së Kushit.
Bagan, Mandalay, Myanmar: Sundimtarët lokal filluan ndërtimin e tempujve Bagan budiste në 1057 - por tërmetet dhe Mongolët e Kublai Khan shkatërruan këtë mbretëri pagane në vitin 1287.
Kisha e Shëlbuesit të Shenjtë, e njohur edhe si Surp Amenaprkitch, në Ani në Turqinë moderne daton në 1035CE dhe është ndërtuar gjatë periudhës Bagratid armen. Ajo u braktis në shekullin e 18 dhe u prish nga një stuhi në vitin 1955.
Talibanët e shkatërruan Bamiyan dy Buddha gjigante në mars të vitit 2001.
Borobudur, Java Qendrore, Indonezia është tempulli më i madh budist në botë është ndërtuar në rreth 824CE.
Një nga varrezat më të hershme të krishtera në botë është Varri i Al-Bagawatit - që ndodhet në shkretëtirën e Saharasë.
Cenoteja e Shenjtë, Ik-Kil, Meksikë: Ky pus i zhytur në Gadishullin e Jukatanit u nderua nga Mayans. Skelete janë zbuluar në thellësitë e saj, së bashku me objekte ari - duke treguar sakrificat njerëzore që kanë ndodhur këtu.
Kjo kishë e vogël del nga liqeni Reschensee në Tirolin e Jugut, Itali.
Kisha Trai Tim, Nam Dinh, Vietnam, nuk ka funksionuar si kishë që nga viti 1996, por korniza dhe kulla me zile është ende pjesërisht në funksionale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...