Rezidenca pak e njohur e Kastriotëve - Bota Sot
Rezidenca pak e njohur e Kastriotëve

Historia

Rezidenca pak e njohur e Kastriotëve

Më: 22 qershor 2019 Në ora: 22:36
Rezidenca

Në shkrepat e thatë që ngrihen përtej, ndodhej dikur, kalaja rezidence e Kastriotëve.

Siç mund të dallohet edhe sot, ajo kishte një pozicion dominues në gjithë luginën e Matit. Marin Barleti shkruan se kjo kala ishte e papushtueshme dhe mund të binte vetëm për shkak të urisë dhe asgjëje tjetër.

Rezidenca e Kastriotëve, apo siç njihet ndryshe kalaja e Gurit të Bardhë edhe pse është përmendur nga vetë Marin Barleti, pak njihet në syrin e gjerë të shikuesve, e kjo për shkak të vendit të izoluar e fort të rrezikshëm ku është ngritur.

Një udhëtim i vështirë drejt vendit ku Kastriotët ngritën një nga rezidencat e tyre.

Por pavarësisht vlerës së saj kjo zonë sot është në rrezik. Përse po protestojnë banorët e Gurit të Bardhë? Cilat janë vendimet që ata kundërshtojnë? Një dokumentar që nuk duhet humbur. Të vërteta, fakte, zbulime të jashtëzakonshme.

Për më shumë, ndiqni dokumentarin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat