Hapet varri i mbretit të Egjiptit, të gjithë u mahnitën nga ajo çfarë zbuluan arkeologët - Bota Sot
Hapet varri i mbretit të Egjiptit, të gjithë u mahnitën nga ajo çfarë zbuluan arkeologët

Historia

Hapet varri i mbretit të Egjiptit, të gjithë u mahnitën nga ajo çfarë zbuluan arkeologët

Më: 27 qershor 2019 Në ora: 22:55
Foto

Viti 1922 shënon një zbulim të madh për qytetërimin egjiptian.

Britaniku Hoëard Carter zbuloi varrin e Tutankhamonit me një pasuri marramendëse.

Gërmimi i varrit në Luginën e Mbretërve zgjati tetë vjet dhe u dokumentua nga fotografja Harry Burton.

Këto imazhe historike që ofrojnë një pasqyrë të pashembullt të gërmimeve janë ngjyrosur nga Dynamichrome dhe ofrojnë një spektakël edhe pas shumë vitesh.

Fotografitë e Burton tregojnë disa nga pasuritë e pabesueshme që gjenden në varr, të tilla si statuja, vazo, rroba dhe instrumente muzikore, si dhe arkeologët që punojnë.

“Sapo sytë u mësuan me errësirën, brendësia e dhomës u hap gradualisht para nesh, me përzierjen e çuditshme dhe të mrekullueshme të objekteve të jashtëzakonshme dhe të bukura të grumbulluara në krye të njëri-tjetrit”, – shkroi Carter.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...