Përvjetori i betejës së Torviollit ku Skënderbeu vrau 22 mijë ushtarë osmanë - Bota Sot
Përvjetori i betejës së Torviollit ku Skënderbeu vrau 22 mijë ushtarë osmanë

Historia

Përvjetori i betejës së Torviollit ku Skënderbeu vrau 22 mijë ushtarë osmanë

Më: 29 qershor 2019 Në ora: 07:26
Ilustrim

575 vjet më parë ndodhi beteja e Torviollit, ku Skënderbeu mposhti forca të mëdha osmane në fushën e Torviollit, e njohur edhe si Beteja e Dibrës së Poshtme.

Pasi ishte formuar Besëlidhjen e Lezhës, ku u bashkuan princat arbërorë, Sulltan Murati II dërgoi një forcë prej 25 mijë trupash me në krye një nga komandantët e tij më me përvojë, Ali Pashën e Shkupit.

Skënderbeu i doli përpara ushtrisë osmane në fushën e Torviollit, ku pas një beteje taktike nga Skënderbeu, u vranë 22 mijë ushtarë osmanë, kurse, në radhët e shqiptarëve pati të vrarë vetëm disa qindra.        

Me këtë fitore, miti i pathyeshmërisë osmane u thye dhe shënoi edhe fillimin e 25 vjet luftërash të pandërprera të Gjergj Kastriotit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat