“Zbulimi i vitit”: Një pallat 3400-vjeçar në territorin kurd - Bota Sot
“Zbulimi i vitit”: Një pallat 3400-vjeçar në territorin kurd

Historia

“Zbulimi i vitit”: Një pallat 3400-vjeçar në territorin kurd

Më: 29 qershor 2019 Në ora: 16:17
Foto

Arkeologët gjermanë dhe kurdë kanë zbuluar një pallat 3400-vjeçar në Tigrisa, Irakun verior.

Kompleksi, i cili mbulon të paktën 2.000 metra katror, ​​ishte pjesë e mbretërisë së Mitanit, një shtet i lashtë i sunduar nga Siria e sotme dhe Anadolli – konkludoi Universiteti i Tuebingen.

Arkeologët zbuluan pallatin vjeshtën e kaluar dhe pastaj kishin vetëm tre javë për të hetuar përpara se niveli i ujit të ngrihej përsëri.

Kur u rrit niveli i ujit, ndërtesa ishte zhdukur plotësisht.

Muret e pallatit janë deri në dy metra të larta, dhe arkeologët kanë gjetur murale në të kuqe dhe blu.

Brenda kompleksit u gjetën dhjetë dorëshkrime në holl.

Në njërën prej tyre thuhet se pallati dikur ishte pjesë e qytetit të vjetër të Zachik.

Kompleksi ndodhet në rajonin autonom kurd të Irakut verior.

Arkeologu kurd Hassan Ahmed Kasim mendon se ky është një zbulimet më të mëdha në rajon në dekadat e fundit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...