Media franceze (1942) / Tërmet i dhunshëm në Shqipëri. 80 përqind e shtëpive të shkatërruara në qytetin e Peshkopisë - Bota Sot
Media franceze (1942) / Tërmet i dhunshëm në Shqipëri. 80 përqind e shtëpive të shkatërruara në qytetin e Peshkopisë

Historia

Media franceze (1942) / Tërmet i dhunshëm në Shqipëri. 80 përqind e shtëpive të shkatërruara në qytetin e Peshkopisë

Nga: Aurenc Bebja Më: 31 korrik 2019 Në ora: 08:57
Shkrimi i “Le Petit-Journal”

“Le Petit-Journal” ka botuar, të shtunën e 29 gushtit 1942, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me disa tërmete të rënda që kanë rënë asokohe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Tiranë, 28 gusht. — Dje, në orën 8:15 të mëngjesit, qyteti i vogël i Peshkopisë, i cili gjendet në Shqipërinë e veriut, u godit nga një tërmet i dhunshëm. 80 përqind e shtëpive u shkatërruan.

Tërmete janë regjistruar gjithashtu edhe në qytete të tjera shqiptare.

Dëmtime të rënda raportohen në shumë fshatra.

Thuhet se ka shumë të vdekur dhe të plagosur.

Qeveria ka dërguar menjëherë ndihma për viktimat.

https://www.darsiani.com/la-gazette/media-franceze-1942-termet-i-dhunshem-ne-shqiperi-80-perqind-e-shtepive-te-shkaterruara-ne-qytetin-e-peshkopise/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat