Excelsior (1928)/Kur Gjermania njohu mbretin Zog - Bota Sot
Excelsior (1928)/Kur Gjermania njohu mbretin Zog

Historia

Excelsior (1928)/Kur Gjermania njohu mbretin Zog

Aurenc Bebja Nga Aurenc Bebja Më 19 shtator 2019 Në ora: 09:41
Ahmet Zogu

“Excelsior” ka botuar, të martën e 25 shtatorit 1928, në faqen n3, një shkrim në lidhje me njohjen zyrtare të mbretit Zog nga Gjermania, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Mbreti Zog u njoh nga Gjermania

Tiranë, 24 shtator.

 I ngarkuari për çështjet diplomatike të Gjermanisë shkoi për vizitë te z. Kotta, President i Këshillit, Ministër i Punëve të Jashtme, të cilin e njoftoi se qeveria e Reich-it njeh dhe hyn në marrëdhënie diplomatike zyrtare me qeverinë e mbretit Zog.

 Regjimi i ri u njoh gjithashtu edhe nga Britania e Madhe.

Shkrimi i plotë: Excelsior (1928)/Kur Gjermania njohu mbretin Zog

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat