Isa Boletini – korrespondentit të gazetës Narodni List (1913): “Ç’kërkojnë serbët në Kosovë?”

Historia

Isa Boletini – korrespondentit të gazetës Narodni List (1913): “Ç’kërkojnë serbët në Kosovë?”

Aurenc Bebja Nga Aurenc Bebja Më 26 tetor 2019 Në ora: 11:12
Isa Boletini

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të enjten e 27 nëntorit 1913, në faqen n4, një shkrim në lidhje me deklaratat e Isa Boletinit për gazetën “Narodni List”, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Mentaliteti i liderëve shqiptarë

Beograd, 26 nëntor. 

Na telegrafojnë nga Shkodra se Isa Boletini, ministri aktual i luftës së qeverisë së Vlorës, gjendet momentalisht në këtë qytet në gjendje të rëndë shëndetësore.

Shefi i famshëm shqiptar ka bërë për korrespodentin e gazetës “Narodni List”, të Fiumes, deklaratat e mëposhtme: 

Image

“Gjendem i sëmurë në momentin kur kanë më shumë nevojë për ndihmën time; por shpresoj të shërohem sa më shpejt që të kthehem në luftë.

Do të luftoj deri në frymën e fundit dhe derisa të ketë shqiptarë të armatosur, kështu Ballkani nuk do të jetojë në paqe.

 E kam thënë këtë gjë në Evropë, e përsëris edhe sot para jush. Madje, ç’kërkojnë serbët në Kosovë!”

Gazetat në Beograd, të cilat riprodhojnë këtë deklaratë, pyesin nëse Austria do të gjejë një pretekst tjetër, kur Isa Boletini do të ekzekutojë kërcënimet e tij, për të parandaluar Serbinë që të mbrohet ndaj agresorëve të saj.

Shkrimi i plotë: Isa Boletini – korrespondentit të gazetës Narodni List (1913) : “Ç’kërkojnë serbët në Kosovë?”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat