Missi i parë i Turqisë ishte shqiptare, emri i saj

Historia

Missi i parë i Turqisë ishte shqiptare, emri i saj

Më: 30 tetor 2019 Në ora: 14:51
Haxhire Mirushoglu

Konkursin e bukurisë të organizuar për herë të parë në Turqi në vitin 1936 e fitoi një vajzë nga Çamëria.

Haxhire Mirushoglu ishte me prejardhje nga Filati i Çamërisë, e cila bashkë me familjen e saj jetonte në Izmir.

Babai i saj, Xhevat Mirushi njihej si patriot dhe atdhetar i rezistencës për shpërnguljen e çamëve nga trojet e tyre etnike, nga vitet 1920-1923.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat