Ora 11 e ditës së 11 e muajit të 11, armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore - Bota Sot
Ora 11 e ditës së 11 e muajit të 11, armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore

Historia

Ora 11 e ditës së 11 e muajit të 11, armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore

Më: 11 nëntor 2019 Në ora: 07:06
Ilustrim

Më 11 nëntor të vitit 1918, Gjermania nënshkruan një marrëveshje për armëpushim me aleatët në një vagon treni në pyllin Compiegne të Francës.

Luftimet ndaluan zyrtarisht në orën 11:00, të ditës së 11 të muajit të 11 dhe kjo ditë është nderuar çdo vit me dy minuta heshtjeje, ndërsa Shtetet e Bashkuara e kanë shpallur 11 nëntorin Ditën e Veteranëve.

Lufta e Parë Botërore përfundoi zyrtarisht me nënshkrimin e Traktatit të Versajës, më 28 qershor 1919.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat