La Croix (1943) / Kur Mehdi Frashëri falenderonte Adolf Hitlerin nëpërmjet një letre - Bota Sot
La Croix (1943) / Kur Mehdi Frashëri falenderonte Adolf Hitlerin nëpërmjet një letre

Historia

La Croix (1943) / Kur Mehdi Frashëri falenderonte Adolf Hitlerin nëpërmjet një letre

Nga: Aurenc Bebja Më: 11 korrik 2020 Në ora: 11:32
Mehdi Frashëri, ish-kryeministër shqiptar

“La Croix” ka botuar, të enjten e 30 dhjetorit 1943, në ballinë, një shkrim në lidhje me falenderimin asokohe të Mehdi Frashërit ndaj Adolf Hitlerit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Shqipëria ka shpallur pavarësinë e saj

“Z. Mehdi Frashëri, presidenti i këshillit të regjencës, sapo i ka dërguar një letër Führer-it, në të cilën ai e informon atë për shpalljen e pavarësisë shqiptare dhe zgjedhjen e këshillit shqiptar të regjencës. 

Ndër të tjera, ai falënderon Führer-in, në emër të këshillit të regjencës, për ndihmën e ofruar nga Reich-i për popullin shqiptar.”

Shkrimi i plotë: La Croix (1943) / Kur Mehdi Frashëri falenderonte Adolf Hitlerin nëpërmjet një letre

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat