New Yorku dikur ishte fshat, kështu dukej - Bota Sot
New Yorku dikur ishte fshat, kështu dukej

Historia

New Yorku dikur ishte fshat, kështu dukej

Më: 9 gusht 2020 Në ora: 21:42
New Yorku

New Yorku sot është një nga vendet më të zhvilluara, ku ngrihen kulla nga më të lartat në botë.

Gjithsesi, shumë pak njerëz e dinë se shumë vite më parë, ky vend ka qenë thjesht tokë bujqësore, ku ngriheshin disa ferma.

Muzeu i koleksionit online të Qytetit të New Yorkut zbulon një sërë fotosh që tregojnë se si dukej qyteti në atë kohë.

Galeria përmban ilustrime dhe fotografi të kodrave New York City, të cilat më vonë u shkatërruan për të krijuar atë që është sot.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat