Gazeta New York Times jep përshkrime rrëqethëse për masakrat serbe ndaj shqiptarëve më 1912 - Bota Sot
Gazeta New York Times jep përshkrime rrëqethëse për masakrat serbe ndaj shqiptarëve më 1912

Historia

Gazeta New York Times jep përshkrime rrëqethëse për masakrat serbe ndaj shqiptarëve më 1912

Më: 9 dhjetor 2017 Në ora: 20:28
Masakrat serbe

Përparimi i serbëve nuk u ndal. Më 22 tetor ata morën Prishtinën, duke shkatërruar fshatrat shqiptare nëpër të cilat kaluan. Gazeta New York imes jep disa përshkrime rrëqethëse të asaj që u ndodhi shqiptarëve:

Afër Prishtinës, pesë mijë arnautë gjetën vdekjen në duart e serbëve, jo në luftë të ndershme, por me anë të vrasjeve të pajustifikuara… Për të kryer këto krime, ushtarët e përfshirë nga çmenduria shpikën metoda të reja mizorie për të kënaqur epshin e tyre për gjak. Në shumë fshatra të gjitha shtëpive iu vu zjarri dhe, kur banorët fatzinj përpiqeshin t’u shpëtonin flakëve, ata qëlloheshin si të ishin minj. Burrat pushkatoheshin në sytë e grave dhe të fëmijëve dhe pas kësaj, gratë detyroheshin të shikonin sesi ua copëtonin fëmijët me bajoneta.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera