Manastir 1912: Kur gjuha shqipe ishte e “mallkuar” - Bota Sot
Manastir 1912: Kur gjuha shqipe ishte e “mallkuar”

Historia

Manastir 1912: Kur gjuha shqipe ishte e “mallkuar”

Më: 16 dhjetor 2017 Në ora: 20:23
ilustrim

Në qytetin shqiptar të Manastirit në vitin 1912 ishte vendosur një shpallje në tre gjuhë: osmanisht, bullgarisht, dhe greqishtë. Gjuha shqipe mungonte edhe se Manastiri ishte me popullsi shumicë shqiptare.

17 mars 1912. Manastiri po përgatitet të votojë për parlamentin Osman. Një njoftim publik në turqisht osman, greqisht dhe dhe në gjuhën bullgare ku renditen kandidatët.

Kenan Ziya Bey
Anastas Hristov
Emanuil
Lyapçev Georgi Teoharidis

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera