Ja çka tha Ibrahim Rugova, një ditë pasi u vra komandant Adem Jashari me familje - Bota Sot
Ja çka tha Ibrahim Rugova, një ditë pasi u vra komandant Adem Jashari me familje

Historia

Ja çka tha Ibrahim Rugova, një ditë pasi u vra komandant Adem Jashari me familje

Nga: B.S Më: 28 dhjetor 2017 Në ora: 09:08
Ibrahim Rugova

Më 7 mars 1998, Komandanti legjendar, Adem Jashari, u vra pas një sulmi brutal dhe një masakre nga forcat serbe ndaj familjes Jashari në Prekaz.

Një ditë pas masakrës së familjes së Adem Jasharit, kishte reaguar edhe ish kryetari i LDK-së, dhe ish presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova.

Rugova ishte deklaruar se sulmet e tilla ishin skenar i regjimit serb për spastrimin e shqiptarëve.

”Sulmet në zonën e Drenicës, janë pjesë e programeve për spastrim etnik të Kosovë”, kishte deklaruar ish presidenti Rugova, shkruan “Bota sot”.

Më pas Rugova kishte shpallur edhe ditë zie në Kosovë për masakrën makabre të familjes Jashari.

Ja video:

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera