UÇK në Koshare: Për herë të parë pas gjysmë shekulli kemi thyer kufirin Kosovë-Shqipëri - Bota Sot
UÇK në Koshare: Për herë të parë pas gjysmë shekulli kemi thyer kufirin Kosovë-Shqipëri

Historia

UÇK në Koshare: Për herë të parë pas gjysmë shekulli kemi thyer kufirin Kosovë-Shqipëri

Më: 2 janar 2018 Në ora: 07:03
Koshare

Këto pamje filmike të ushtarëve të UÇK-së janë realizuar në maj të vitit 1999, pas luftimëve të ashpëra me ushttrinë serbe.

“Ne kemi kaluar dhjetë kilometra në brendësi të Kosovës për 25 ditë. Shumicën e asaj kohe ne kemi luftuar në distanca prej 20 deri në 100 metra nga armiku”, tha  një mjek i UÇK-së në spitalin e Bajram Currit.

“Ne kemi humbje, por po ecim përpara. Për herë të parë në gjysmë shekulli kemi ndryshuar kufirin midis Kosovës dhe Shqipërisë”.

Beteja e Koshares ishte një ndër mbetjat më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera