Kronika hungareze e vitit 1581: Skënderbeu nga Iliria - Bota Sot
Kronika hungareze e vitit 1581: Skënderbeu nga Iliria

Historia

Kronika hungareze e vitit 1581: Skënderbeu nga Iliria

Nga: Gjon KEKA Më: 2 janar 2018 Në ora: 23:38
Gjergj Kastriioti

Në këtë kronik hungareze të vitit 1581 ,një pjesë i kushtohet edhe luftës dhe heroizmit të Gjergj Kastriiotit në luftën e tij kundër pushtuesit otoman.Përveq kësaj Gjergj Kastrioti këtu cilësohet si dizajnues i projektit të madh të shpëtimit të kontinentit dhe civiliizmit të Europës.

Duhet potencuar edhe këtë se në këtë kronik nënvizohet përkatësia iliro-arbnore e Gjergj Kastrioti,ku shkruan “Skënderbeu nga Iliria”, kjo plotëson parasëgjithash atë hendekun që e kanë hapur shumë skeptikë pseudoshkencar dhe shigjetarët të pasaktë në trajtimin e prejardhjes së familjes së Gjergj Kastriotit dhe vendmbretërimit të tij.(U.Ch,1581)

Image
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera