'Nato filloi sulmet ndaj forcave serbe në Bosnje', ja ngjarjet më të rëndësishme të datës 29 Gusht - Bota Sot
'Nato filloi sulmet ndaj forcave serbe në Bosnje', ja ngjarjet më të rëndësishme të datës 29 Gusht

Historia

'Nato filloi sulmet ndaj forcave serbe në Bosnje', ja ngjarjet më të rëndësishme të datës 29 Gusht

Më: 29 gusht 2018 Në ora: 06:57
Ilustrim

Sot data shënon 29 Gusht. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

1484 - Papa Innocenci VIII u zgjodh papë pas vdekjes së Papa Sisto IV.

1498 - Vasco da Gama vendos të kthehet në Portugali.

1521 - Perandoria Osmane pushton qytetin Nándorfehérvár, tani i njohur si Beogradi. Turqit nën udhëheqjen e sulltan Sylejmanit morën nën sundimin e tyre Beogradin dhe shpallen kryeqytet të Sanxhakut të Smederevës.

1831 - Michael Faraday zbuloi induksionin elektromagnetik.

1885 - Gottlieb Daimler patentoi motoçikletën e parë në botë.

1898 - U themelua kompania Goodyear.

1995 - NATO lëshon Operation Deliberate Force kundër forcave të Serbëve të Bosnjës.

2005 - Uragani Katrina përfshiu Gjirin e Meksikës dhe bregdetin e SHBA-ve dhe gati krejtësisht e vërshoi qytetin New Orleans në shtetin federal të Louisianës. Vdiqën mbi 1000 njerëz dhe mbi 500 000 u detyruan ti lëshojnë shtëpitë e tyre.

1995 - NATO-ja filloi sulmet ndaj forcave serbe të Bosnjës.

Lindje

1862 - Maurice Maeterlinck, shkrimtar belg, nobelist

1915 - Ingrid Bergman - Aktore suedeze

1939 - Joel Schumacher - Regjisor amerikan

1958 - Michael Jackson, këngëtar, autor, kompozitor, koreograf dhe valltar amerikan (v. 2009)

1960 - Tony MacAlpine, muzikant amerikan

Vdekje

1300 - Guido Cavalcanti, shkrimtar italian (l. rreth 1255)

1523 - Ulrich von Hutten, humanist dhe shkrimtar gjerman (l. 1488)

1904 - Murati i V., sulltan (l. 1840)

1975 - Éamon de Valera, politikan irlandez (l. 1882)

1982 - Ingrid Bergman - Aktore suedeze

1990 - Zlatka Radica, kengetare e operes kroate (l. 1904)

2004 - Ivan Lackovi? Croata, piktor i dalluar kroat (l. 1932)

2007 - Chaswe Nsofwa, futbollist zambian (l. 1978)

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera