Testamenti i Skenderbeut vlen përgjithmonë për kombin tonë - Bota Sot
Testamenti i Skenderbeut vlen përgjithmonë për kombin tonë

Historia

Testamenti i Skenderbeut vlen përgjithmonë për kombin tonë

Nga: Gjon Keka Më: 30 shtator 2018 Në ora: 20:24
Testamenti i Skenderbeut

Ky Testament që Gjergj Kastrioti Skënderbeu i ka lënë birit të tij, vlen edhe për ne sot dhe përgjithmonë për kombin tonë arbëror europian. 

Kështu i lë testament birit të tij Gjonit II me fjalët e pavdekshme të tij:

"Në veçanti, ruaju nga dinakëria e popujve barbarë dhe turq, e atyre (turqve) mos i beso kur ata betohen, sepse janë popull i pabesë, përbuze miqësinë e tyre, urreje shoqërinë e tyre, refuzo dhuratat e tyre ..."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...