Gjëra të cilat nuk i keni ditur më parë për ashensorët - Bota Sot
Gjëra të cilat nuk i keni ditur më parë për ashensorët

Historia

Gjëra të cilat nuk i keni ditur më parë për ashensorët

Më: 16 tetor 2018 Në ora: 19:49
Ilustrim

Elisha Otis është shpikësja e ashensorit të sigurisë.

Zbulimin e ashensorit Otis e demonstroi në një panair në Nju Jork.

Në vitin 1853 ajo shiti ashensorin e saj të parë.

Spanja ka sigurinë më të lartë të ashensorëve në botë, nga një deri në 50 persona.

Muzika e parë në ashensorë u instalua në vitin 1920 për t’i qetësuar pasagjerët të cilët vuajnë nga nervat.

Ndërmjet viteve 2002 dhe 2010 rreth 266 persona u lënduan në ashensor, ndërsa 4 të tjerë vdiqën.

Shkaqet e këtyre aksidenteve më së shpeshti ndodhin si pasojë e teknikës jo të mirë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera