“Skenderbeu fiton betejën e Nishit”, njihuni me ngjarjet kryesore të 3 nëntorit - Bota Sot
“Skenderbeu fiton betejën e Nishit”, njihuni me ngjarjet kryesore të 3 nëntorit

Historia

“Skenderbeu fiton betejën e Nishit”, njihuni me ngjarjet kryesore të 3 nëntorit

Më: 3 nëntor 2018 Në ora: 08:16
Skenderbeu

Sot data shënon 03 nëntor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

3 Nëntori është dita e 307-të e kalendarit gregorian (dita e 308-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 58 ditë.

Ngjarje

644 - Umar ibn al-Chattab, kalifi i dytë mysliman u vra nga një skllav persian në Medina.

1443 - Skenderbeu e la betejën e Nishit, për t’u nisur për në Krujë.

1792 - U hap Universiteti i Guadalajaras në Meksikë.

1911 - Chevrolet paraqitet në tregun automobilistik në konkurim me Ford Model T.

1913 - Shtetet e Bashkuara të Amerikës paraqesin tatimin e të hyrave.

1918 - Polonia u pavarësua nga Rusia.

1954 - Seria e parë filmave Godzilla paraqitet në Japoni.

1967 - Lufta e Vietnamit: Filloi Beteja në Dak To.

1970 - Salvador Allende u shpall president i Kilit.

1972 - Salvador Allende krijoi qeverinë e armatës civile në Kili.

1978 - Dominick pavarësohet nga Britnia e Madhe.

1984 - Indira Gandhi u krimua në Shakti Sthal.

1986 - Shteti Federal i Mikronezisë pavarësohet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

1990 - Gjermania Lindore dhe Perëndimore u bashkuan më pak se një vit pas rënies së murit,

1991 - Vriten 15 njerëz në masakrën në Barrios Altos, Lima, Peru.

1998 - Jesse Ventura zgjedhet Guverner i Minesotas.

Lindje

39 - Lukani, historian romak

1604 - Osman II, sulltan i Perandorisë osmane.

1863 - August Heimer (1863-1930), gjeolog gjeograf dhe shkrimtar suedez.

1921 - Charles Bronson, aktor dhe regjisor amerikan

Vdekje

1954 - Henri Matisse, piktor francez.

1969 - Wilhelm Reich, psikiater austriak(* 1897.)

1970 - Petar II. Karadordevic, mbreti i fundit jugosllav (* 1923.)

1981 - Edvard Kocbek, letrar sloven (* 1904.)

1995 - Jean-Bédel Bokassa, kryetar pastaj mbret i Republikes qendroroee afrikane (* 1921.)

2005 - Hrvoje Bartolovi?, shahist kroat (* 1932.)

2007 - Toni Kljakovi?, këgëtarë kroat.

Festa dhe përvjetore

1903 - pavarësia e Panamas

1978 - pavarësia e Domenika

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...