Pse duhet notuar kur dhembin nyjat?

Këshilla mjekësore

Pse duhet notuar kur dhembin nyjat?

Më: 21 korrik 2019 Në ora: 22:00
Ilustrim

Notimi është rekreacioni më i mirë që mund të përballohet, pavarësisht nga mosha dhe pesha e trupit.

Gjatë notit në pishinë, në det, në lumin ose në liqen, çdo muskul aktivizohet dhe nuk ka presion mbi nyjat, siç është rasti me stërvitjet e tjera "klasike".

Nëse keni probleme me kyçet e dorës ose është e lehtë për ju të bëni stërvitje në shtëpi ose palestër, ju rekomandojmë që të shkoni në pishinë, liqen ose lumë çdo ditë dhe nëse shkoni në det, duke notuar sa më shumë që të jetë e mundur çdo ditë.

Noti qetëson

Në studimet e fundit, është vërtetuar se noti ka një efekt qetësues në psikikën dhe se funksionon po aq sa meditimi.

Zvogëlon simptomat e astmës

Notimi dhe zhytja janë stërvitje të mëdha për mushkëritë, andaj të gjitha simptomat e astmës zvogëlohen. Mushkëritë punojnë më shumë, në mënyrë  që gjaku të marrë oksigjen të mjaftueshëm dhe problemi i shëndetit zvogëlohet ndjeshëm.

Rrezik më të ulët të diabetit

Ushtrimi i rregullt, madje edhe noti, zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak dhe rrezikun e zhvillimit të diabetit.

Ushtrimi për gratë shtatzëna

Shpesh rekomandohet që gratë shtatzëna të notojnë në baza ditore në mënyrë që të përgatiten për lindje sa më të mirë të mundshme, por edhe t'i mbajnë ato në formë të mirë pas lindjes.

Noti konsiderohet mënyra më e mirë për ushtrim për gratë shtatzëna, pasi trupi nuk është i shtrirë, nuk ka presion mbi nyja dhe nuk ka djersitje.

Përshpejton humbjen e peshës

Vetëm një orë not mund të djeg rreth 500 kalori, gjë që është shumë më tepër se kur bën stërvitjet klasike.

Noti rinon

Noti nuk mund të heqë tërësisht rrudhat dhe të forcojë lëkurën, por rinovon trupin nga brenda dhe zgjat jetën shumë më tepër se ata që vrapojnë ose angazhohen në ndonjë aktivitet tjetër fizik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat